Ministr Hamáček: Zjednodušujeme volební legislativu, aby byla systémová, jednoduchá a férová

04.06.2019 12:13 | Zprávy

Vláda 3. června 2019 schválila balíček návrhů ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), zjednodušující i zpřehledňující některá volební pravidla. Součástí jsou i návrhy, které připravují půdu pro budoucí zavedení korespondenčního hlasování.

Ministr Hamáček: Zjednodušujeme volební legislativu, aby byla systémová, jednoduchá a férová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Zavedení stálých volebních obvodů pro volby do Senátu, pevný termín řádných voleb do Senátu a zastupitelstev obcí a krajů a prodloužení předvolebního období od vyhlášení předčasných voleb do Sněmovny z 60 na 90 dní, to jsou zásadní schválené legislativní návrhy, které teď projedná Parlament. „Zjednodušujeme volební legislativu, která někdy zbytečně ztěžovala život občanům, starostům i úřadům. Měníme pravidla tak, aby byla systémová, jednoduchá a férová,“ vysvětlil Jan Hamáček. Nestálost volebních senátních obvodů nebo zkracování volebních období senátorů a zastupitelů tím, že se termín voleb posouval dopředu k letním měsícům, přinášely voličům i radnicím zbytečné komplikace. Pevný termín řádných voleb do Senátu a zastupitelstev by tak připadl na pátek a sobotu v prvním celém týdnu v říjnu.

Zásadní je také návrh Ministerstva vnitra na prodloužení předvolebního období u předčasných voleb do Sněmovny z 60 na 90 dnů, jako u voleb řádných. „Pokud plánujeme zavést korespondenční hlasování ze zahraničí, je pro technické zajištění nutný dostatečný čas na tisk lístků a samotné korespondenční hlasování,“ dodal ministr vnitra. Návrhy vycházejí ze závěrů pracovní skupiny zástupců Ministerstva vnitra a parlamentních politických stran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích