Ministr Havlíček: Kosmický program EU a nová agentura se sídlem v Praze mají zelenou

30.04.2021 20:45 | Zprávy

Evropský parlament schválil vznik Kosmického programu EU a nové agentury EU pro kosmický program (EUSPA), která bude sídlit v Praze.

Ministr Havlíček: Kosmický program EU a nová agentura se sídlem v Praze mají zelenou
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

Cílem Kosmického programu EU, o rozpočtu 14,8 mld. EUR, bude zejména výstavba a provoz družicových systémů, jejichž data a služby budou dostupná pro běžné uživatele v celé řadě odvětví, v soukromém i státním sektoru, ve vědě i pro čistě osobní využití.

„Schválení nařízení ke Kosmickému programu EU je významným milníkem pro v Praze sídlící agenturu GSA, která transformací do již zmiňované EUSPA výrazně rozšiřuje spoji působnost a posiluje své kompetence. Nad rámec družicové navigace se bude věnovat i pozorování Země, družicové telekomunikaci, podpoře inovací i kosmické bezpečnosti,“ říká ministr doprav Karel Havlíček.

Doposud samostatné družicové programy pro navigaci, Galileo a EGNOS, a pro pozorování Země, Copernicus, se tak stávají součástí nového velkého programu, v rámci kterého se zavádí i nová telekomunikační komponenta GOVSATCOM a systémy pro sledování blízkého okolí Země, včetně sledování kosmické tříště a provozu na oběžných drahách. Program bude také podporovat podnikání a inovace, zapojení malých a středních podniků do výstavby kosmické infrastruktury a celou řadu aktivit zaměřených na rozvoj a zavádění služeb dle požadavků uživatelů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Chudoba

Dobrý den, nemyslíte, že nejde jen o menstruační potřeby? Že čím dál víc lidí nemá na mnohem víc věcí? Třeba jako zdravé potraviny, kojenecké věci, na kroužky, bydlení? Co s tím uděláte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Váš schodek není žádných 286 miliard, ale 381 miliard

22:31 Schillerová (ANO): Váš schodek není žádných 286 miliard, ale 381 miliard

Projev na 3. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 26. 11. 2025 ke státnímu rozpočtu.