Ministr Havlíček: Národní plán obnovy se týká každého z nás

19.07.2021 17:03

Na oficiální návštěvě České republiky (ČR) je od dnešního rána předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Ministr Havlíček: Národní plán obnovy se týká každého z nás
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

Nabitý program má obsahovat klíčový bod nejen pro Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO): Národní plán obnovy ČR (NPO). Strategii ČR na oživení tuzemského hospodářství nejen po pandemii koronaviru má od června, po květnovém schválení vládou, k vyjádření EK. Počítá s financemi v celkové výši cca 191 mld. Kč bez DPH, z toho má být cca 180 mld. Kč z evropských zdrojů.

Projekty z NPO se mají začít realizovat hned po schválení dokumentu, záleží samozřejmě mimo jiné na míře připravenosti. NPO, který je souhrnem reforem a investic, které chce ČR realizovat z evropského Nástroje pro oživení a odolnost, tvoří šest pilířů: Digitální transformace (27 854 mil. Kč), fyzická infrastruktura a zelená tranzice (85 182 mil. Kč), vzdělávání a trh práce (41 006 mil. Kč), instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na COVID-19 (10 895 mil. Kč), výzkum, vývoj a inovace (13 200 mil. Kč) a zdraví a odolnost obyvatel (12 441 mil. Kč).

„Národní plán obnovy se týká každého z nás, obsahuje řadu naprosto klíčových projektů. Počítá například s programy pro digitální transformaci výrobních a nevýrobních společností a zvyšování odolnosti včetně kybernetické bezpečnosti či modernizací železničních tratí a železničních stanic a snížení spotřeby energie a zvýšení pohodlí cestujících,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Nechybí ani výstavba nových fotovoltaických zdrojů, renovace a revitalizace budov za účelem úspory energie, budování lesů odolných klimatické změně či investice do rozvoje vybraných klíčových akademických pracovišť.“ Karel Havlíček také připomíná, že požadavek evropské legislativy byl, aby minimálně 37 % zdrojů šlo na zelené projekty, ČR je v tom dál, plán počítá s 41,6 %. Požadavek na digitální projekty byl 20 % a tuzemský NPO počítá s 22,1 %.

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8270 lidí

„Příprava NPO byla velkým cvičením pro všechny kolegy z rezortů, které se na NPO podílejí, pro mě osobně i velká škola. V meziresortním připomínkovém řízení přišlo z 80 různých míst víc než 1 500 podnětů a návrhů na změny plánu, které jsme vypořádali. Bylo to náročné, a ještě to náročné bude,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodává: „NPO jsme začali připravovat loni v srpnu, konzultovali jsme ho se všemi, koho se týká, letos v dubnu jsme materiál dali do meziresortního připomínkového řízení a po vypořádání připomínek jsme ho poslali Evropské komisi. Po schválení začneme projekty realizovat, přičemž deadline pro realizaci a proplacení financí z EK je rok 2026.“

Tuzemský NPO počítá například i s renovací a výstavbou jeslí či s vybudováním Českého onkologického institutu. K NPO existuje průběžně aktualizovaný speciální web na adrese www.planobnovycr.cz, který spravuje MPO. Z těchto stránek si lze mimo jiné stáhnout celý plán, který šel na vyjádření do Bruselu. Výtahem několikasetstránkového dokumentu pak je e-Book, který stručně shrnuje podstatu NPO včetně jednotlivých pilířů. Všechny informace se samozřejmě zaktualizují poté, co dojde ke schválení plánu Evropskou komisí.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nebudeme bourat šanci na změnu

22:57 Jurečka (KDU-ČSL): Nebudeme bourat šanci na změnu

Komentář na facebookovém profilu k otázce manželství pro všechny