Ministr Havlíček: Pokud nová funkcionalita zachrání jediný život, pak má smysl

10.09.2020 18:26 | Zprávy

Sítě nové generace pomáhají rozvíjet chytrá města i domácnosti. Lidem tak zlepšuje život například virtuální realita, 5G technologie se využívají také ve zdravotnictví, průmyslu, dopravě a dalších odvětvích. Příkladem, jak mohou moderní sítě sloužit lidem, je aplikace Záchranka. Nyní jako první v Evropě spouští videopřenosy i s využitím 5G mezi člověkem v nouzi a záchrannou službou.

Ministr Havlíček: Pokud nová funkcionalita zachrání jediný život, pak má smysl
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

„Téma telemedicíny je velmi aktuální a jak se na příkladu aplikace Záchranka ukazuje, tak využití moderních komunikačních technologií je cestou, kterou se lze do budoucna ubírat a přinést tak prospěch všem,“ říká místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Pokud nová funkcionalita zachrání jediný lidský život, pak má smysl.“ Aplikace Záchranka funguje od roku 2016, letos v červnu začala na krajských záchranných službách testovat videopřenosy a za první tři měsíce pomohla v desítkách případů. Videopřenosy lze využít například při autonehodách, operátoři na tísňové lince tak získají přehled o celé situaci. Přenos obrazu pomůže i zasahující posádce, kdy už v sanitce získají důležité informace o místě nehody. Novinka je unikátní nejen v Evropě, ale i celosvětově. Organizace EENA (European Emergency Number Association) potvrdila, že ČR je první zemí, která videopřenosy zavádí do praxe.

„Aplikace Záchranka doteď detailně odpovídala na základní důležité otázky – kde se volající nachází, co se mu stalo a o koho se jedná. Hledali jsme způsob, jak operátory dostat na místo ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby, aby si mohli sami udělat obrázek o tom, jak u nehody vypadá. Po více než ročním vývoji, na kterém se podíleli odborníci z přednemocniční neodkladné péče a který byl hrazen z financí generálního partnera aplikace Záchranka – Nadace Vodafone a dotačního příspěvku Ministerstva zdravotnictví ČR, se dílo podařilo uvést do provozu. O videopřenos už projevily zájem další země, ve kterých aplikace Záchranka funguje, jako první se rýsuje spolupráce v Maďarsku,” říká ředitel aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nachtmann Gajičová (STAN): Obce vědí, co funguje

6:12 Nachtmann Gajičová (STAN): Obce vědí, co funguje

Když jsem před téměř dvaceti lety poprvé usedla do starostovské židle v Libavském Údolí, ještě jsem …