Ministr Havlíček: Žádost je jednoduchá a příloha je pouze jedna

06.05.2020 9:41

OSVČ budou moct nově dostávat „ošetřovné“ ve výši 500 Kč za den až do 30. června.

Ministr Havlíček: Žádost je jednoduchá a příloha je pouze jedna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely po uzavření škol a dalších zařízení přerušit podnikání v souvislosti s péči o dítě nebo o hendikepovaného člověka, budou moct - stejně jako zaměstnanci - dostávat ošetřovné až do 30. června 2020. Na návrh vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka o tom dnes rozhodla vláda. Rovněž zvýšila denní částku „ošetřovného“ OSVČ, a to na 500 Kč za kalendářní den, bude se týkat už pomoci za duben. Výzvu z dotačního programu za uplynulý měsíc nyní připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vyhlásit ji chce, tedy i zveřejnit na www.mpo.cz/osetrovneosvc, v tomto týdnu. O došlých žádostech o „ošetřovné“ MPO průběžně rozhoduje, 25 tisícům lidí už vyplatilo celkem 180 milionů Kč.

Žádosti o „ošetřovné“ se vyřizují nejrychleji v případě, že přijdou datovou schránkou (DS). Pracovníci MPO se lidem ozývají sami, netřeba nikam volat, po telefonu navíc není možné informace o stavu konkrétní žádosti poskytnout kvůli ochraně osobních údajů. Proto MPO doporučuje, aby si lidé průběžně kontrolovali kromě zmiňované DS, také e-mail či klasickou schránku (poštu).

„O 90 % procentech správně poslaných žádostí mohlo MPO rozhodnout kladně, zamítnutých je skutečně málo. Bohužel hodně žádostí se musí vracet k doplnění, což přidává práci úplně všem. Pokud budou OSVČ žádosti hned na první dobrou posílat správně, ušetří tím čas a práci úplně všem a dřív dostanou potřebné finance. Žádost je jednoduchá a příloha je pouze jedna - potvrzení o uzavřené škole, školce atd.,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Právě chybějící potvrzení o uzavření školy je častým důvodem, proč se žádost vrací k doplnění. MPO ho potřebuje kvůli kontrole, resort totiž nemá - protože se nejedná o dávku, ale o dotaci - kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů. Aktuálně tak pro MPO není jiný způsob, jak ověřit, že dítě skutečně existuje a že za běžného stavu chodí do školy. Kromě toho u mateřských škol platí, že rozhodnutí o uzavření je na zvážení vedení daného zařízení. V případě, že OSVČ žádá o „ošetřovné“ v souvislosti s péči o hendikepovaného člověka, je třeba potvrzení o uzavření zařízení sociálních služeb.

„Snahou a zájmem MPO je rozhodnout o „ošetřovném“ co nejdříve. Ze žádostí, které nám přišly od cca 66 tisíc žadatelů s tím, že v posledních dnech přišlo dalších 10 tisíc žádostí. Dosud jsme zhodnotili 50 tisíc, z toho se musel pouze 1 tisíc zamítnout a 17 tisíc vrátit k doplnění. 32 tisíc žádostí bylo schváleno, z toho už 25 tisíc proplaceno v celkové částce cca 180 milionů korun, Netřeba se obávat toho, že by nárok na „ošetřovné“ OSVČ za březen „propadl“,  pokud žádost byla podána do 30. dubna 2020,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

Výzvu z dotačního programu, z něhož se „ošetřovné“ OSVČ vyplácí, MPO vyhlásí v tomto týdnu. Žádat o pomoc za duben, která bude ve výši 500 Kč za kalendářní den, tedy včetně víkendů a svátků, bude možné od 11. května 2020.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

 • BPP
 • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
 • místopředseda vlády

Postup pro podávání žádostí:

 1. Žádost o poskytnutí dotace na jednoduchém formuláři žadatel vyplní v českém jazyce.

 2. Žádost včetně přílohy se podává:

  • prostřednictvím datové schránky wnswembnebo

  • poštou poslat originální vlastnoručně podepsanou žádost včetně příloh na adreseu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1

Nejoperativnější způsob vyřízení žádosti o „ošetřovné“ OSVČ je datovou schránkou. Podrobnosti o DS najdete ZDE.   

U „ošetřovného“ OSVČ platí:

 • Jde o pomoc, kterou MPO operativně připravilo v reakci na pandemii koronaviru.

 • Jedná se o dotaci, která je obdobou ošetřovného zaměstnanců. Podle zákona o nemocenském pojištění OSVČ totiž nemají na ošetřovné tohoto typu nárok.  

 • Pro operativní vyřizování žádostí o „ošetřovné“ OSVČ vznikl v rekordně krátké době za méně než týden zcela nový informační systém včetně inteligentního on-line formuláře.

 • MPO se podařilo prosadit, že se „ošetřovné“ OSVČ nedaní.

 • Po jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže není potřeba ani podporu zapisovat do registru de minimis, nesnižuje se tak limit pro další podpory.

 • Při splnění stanovených podmínek nikdo o „ošetřovné“ nepřijde, klíčové je podat žádost správně a včas.

Aktuální informace jsou k dispozici ZDE. Právě na této adrese lidé v tomto týdnu najdou potřebné novinky k „ošetřovnému“ za duben.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus: Teď konečně jeden, dva, tři radní plní kontrolní roli a z toho tady mají někteří psotník

21:06 Klaus: Teď konečně jeden, dva, tři radní plní kontrolní roli a z toho tady mají někteří psotník

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 17. září 2021 k návrhu na odvolání Hany Lipovské z Rady Če…