Ministr Havlíček: Země MENA považujeme za perspektivní teritoria

12.12.2019 10:45 | Zprávy

Příležitosti pro české firmy na Blízkém východě a v severní Africe. Konference se zaměřila na spolupráci v oblasti průzkumu a těžby nerostných surovin.

Ministr Havlíček: Země MENA považujeme za perspektivní teritoria
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček

Celkem 12 velvyslanců, řada geologických expertů a zástupců podnikatelského sektoru ze 14 zemí Blízkého východu a severní Afriky se zúčastnilo konference zemí MENA (Middle East and North Africa). Akce na Ministerstvu průmyslu a obchodu měla za cíl podpořit vzájemnou spolupráci v oblasti průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a zemního plynu. Šlo o první velkou mezinárodní konferenci k danému tématu s více zeměmi současně.

„Země MENA považujeme za perspektivní teritoria v různých oborech, tentokrát jsme se zaměřili na oblast průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a plynu. Velmi slibná pro české firmy je těžba nerostných surovin, která vytváří kromě plánovaného profitu také zajímavá pracovní místa, často v odlehlých oblastech a motivuje těžební a zpracovatelské firmy, aby investovaly do rozvoje lokální infrastruktury a lidského kapitálu,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Řadu zemí z regionu MENA jsem měl možnost navštívit a byl jsem ohromen dynamičností rozvoje jejich hospodářství. V pořádání akcí jako je tato konference, chceme pokračovat i v budoucnu.“

Blízký východ a severní Afrika (MENA) je region, který zahrnuje celkem 22 zemí Blízkého východu a severní Afriky. V regionu žije přibližně 6 % světové populace a nachází se zde 60 % světových zásob ropy a 45 % světových zásob zemního plynu. Vzhledem k těmto významným zásobám ropy a zemního plynu v regionu je MENA důležitým zdrojem globální hospodářské stability. HDP MENA činí cca 3,3 bilionu dolarů, což představuje 4,5 % světového HDP. Saúdská Arábie je největší ekonomikou s HDP ve výši 782 miliard dolarů, následuje Írán (454 miliard dolarů), Spojené arabské emiráty (414 miliard dolarů), Stát Izrael (369 miliard dolarů) a Egypt (249 miliard dolarů).

Některé země MENA patří k významným exportérům nejen ropy a zemního plynu, ale i řady tradičních a perspektivních nerostných surovin. „MENA země však mají mnohem větší potenciál, který by mohly akcelerovat za pomocí vyspělého českého strojírenského průmyslu a transferu technologií. A právě transfer českých technologií a vzdělávání expertů ze zemí MENA je jednou ze společných priorit pro modernizaci celého regionu,“ dodává vicepremiér Havlíček. Proto MPO zorganizovalo mezinárodní konferenci a pozvalo nejen zástupce velvyslanectví, ale také experty z jednotlivých zemí, kteří přítomné seznámili s aktuální situací v oblasti průzkumu, těžby a průmyslového zpracování nerostných surovin, ropy a plynu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…