Ministr Herman: Tvorba Ivana Mrkvičky posiluje symbol česko-bulharského kulturního partnerství

08.11.2016 5:31

Ministr kultury Daniel Herman navštívil výstavu věnovanou odkazu českého malíře Ivana Mrkvičky v Bulharském kulturním institutu v Praze.

Ministr Herman: Tvorba Ivana Mrkvičky posiluje symbol česko-bulharského kulturního partnerství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Výstava, která se koná pod záštitou ministra kultury Bulharské republiky pana Veždiho Rašidova, je věnována 160. výročí narození českého malíře, jehož dílo je těsně spojeno s bulharskou kulturou po Osvobození. Ivan Mrkvička (23. 4. 1856 – 16. 5. 1938) byl jedním ze zakladatelů Státní výtvarné školy (dnes Národní akademie výtvarných umění) v Sofii v roce 1896 a stal se jejím prvním ředitelem a profesorem malby. Měl výjimečný vliv na zformování mladých bulharských tvůrců a dodnes je stále uznávaný širokou bulharskou veřejností. Již méně známý je ale v rodných Čechách. Proto si Bulharský kulturní institut v Praze dal za cíl popularizovat umělcovo jméno a dílo i před českým publikem, vyhledat obrazy, které se zachovaly v České republice a rozšířit tak informace o jeho posledních letech v Čechách.

Organizátory výstavy jsou například Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR, Bulharský kulturní institut v Praze, Národní výtvarná akademie, Sofijská městská galerie, i Regionální historické muzeum v Sofii, Národní galerie v Praze, Západočeská galerie v Plzni a další. Výstava se koná za podpory „Komunikační strategie Bulharské republiky pro Evropskou unii“.

Ministr kultury Daniel Herman: „Tvorba Ivana Mrkvičky, jedné z největších osobností česko-bulharských vztahů, posiluje symbol česko-bulharského kulturního partnerství. Dílo českého malíře, který aktivně přispěl k uměleckému životu v Bulharsku a řadí se k zakladatelům bulharského moderního malířství, zdobí bulharské státní instituce, muzea a galerie. Tato výstava je tak nejen vhodnou příležitostí pro rozšíření povědomí české široké veřejnosti o přeshraničním významu osobnosti Mrkvičky, ale také přibližuje naši kulturní vzájemnost.“

V kontextu s tímto projektem je důležité zmínit, že Bulharsko se prostřednictvím svého institutu od roku 2001 stará o umělcův hrob na pražských Malvazinkách. Letos nechal institut prostřednictvím zkušené restaurátorky Antoanety Temenugové zrenovovat náhrobní desku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turnhöfer (Živá Lípa): Město se zaměřilo na vraky

21:24 Turnhöfer (Živá Lípa): Město se zaměřilo na vraky

Situaci ohledně dlouhodobě odstavených nepojízdných aut na pozemcích města, takzvaných vraků, v posl…