Ministr Jurečka: Chceme garanci, že uhlí z Bíliny půjde primárně do tepláren

19.10.2015 19:00

Prolomení limitů na dole Bílina jen s garancí přednostního dodávání uhlí do tepláren a férového nakládání prostředků na rekultivaci dolu – to jsou podmínky KDU-ČSL právě k plánovanému prolomení Bíliny. Představitelé strany zároveň dodávají, že nepřípustné je prolomení limitů na dole ČSA i bourání Horního Jiřetína.

Ministr Jurečka: Chceme garanci, že uhlí z Bíliny půjde primárně do tepláren
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„KDU-ČSL od samotného počátku, kdy se začalo o prolomení Bíliny hovořit, žádá garanci, aby uhlí z tohoto dolu bylo určeno především pro teplárny. Dalším naším požadavkem bylo férové nakládání s prostředky na rekultivaci. A co je také velmi důležité – požadujeme, aby hranice těžebního prostoru nebyla blíže, než 500 metrů od zastavěného území obce,“ řekl Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL.

Podle KDU-ČSL je také nutné přistoupit k otázce těžby jiným způsobem, než dosud.

„Jsme přesvědčeni o tom, že by měl být hájen zájem státu, nikoli těžařů, jako tomu bylo doposud. Jelikož je uhlí národní bohatství, nikoli nějaké privátní firmy, tak chceme jasnou deklaraci, že toto uhlí bude prioritně využito právě na teplárenské provozy. To chceme zakomponovat do vládního usnesení,“ upřesnil Jurečka.

Dalším důležitým tématem pro KDU-ČSL je uchování uhlí pro další generace a jeho využití nejenom pro spalování, ale také v oblasti moderních technologií.

„Jsme světoví lídři v nanotechnologiích a říkáme, že o uhlí, které případně zůstane nevytěžené, přece nepřijdeme. Buďme zodpovědní a rozumní hospodáři a ponechme ho příštím generacím, které ho mohou využít právě v oblasti nanotechnologií,“ uzavřel Marian Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

22:30 Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

Autor na pozadí násilných trestných činů spáchaných v posledních dnech na území ČR ukazuje, kam až …