Ministr Jurečka: Nezapomínat, ale odpouštět! Milí krajané...

17.05.2016 21:47 | Zprávy

Těmito slovy pozdravil o víkendu ministr kultury Daniel Herman účastníky 67. setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Zaslouží si za to veřejné poděkování.

Ministr Jurečka: Nezapomínat, ale odpouštět! Milí krajané...
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

Především proto, že mu za tento jeho krok část veřejnosti spílala. Dokonce padla slova jako velezrada či demise.

Ministr Herman setkání Sudetoněměckého krajanského sdružení nenavštívil jen tak, ale jako zástupce české vlády a na pozvání bavorského premiéra. Jsem rád, že nás zastupoval právě Daniel Herman. Jeho rodina prošla holokaustem a sestřenice jeho matky Hana Bradyová, se dokonce stala mezinárodním symbolem dětí, které tato genocida připravila o život. Daniel Herman ani přesto nezahořkl - místo toho raději zasedá v Česko-německém diskusním fóru. Drží se totiž skvělého pravidla – nezapomínat, ale odpouštět!

V Norimberku ostatně Herman řekl: „Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to nebyl konec. Neboť touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva vůči německy mluvícím spoluobčanům na sklonku války.“ Odsoudit takto princip kolektivní viny, to by dnes neměl být skandál nebo politický průšvih, ale standard. Jinak se stejných zvěrstev dopustíme znovu. Kdokoliv z nás, Čech nebo Němec.

Ostatně ministr Herman svými slovy navazoval na podobná slova Václava Havla a také se výslovně držel toho, co říká Česko-německá deklarace. Také ona připomíná bohaté kulturní dědictví obou národů. Také ona odmítá řešení starých křivd pomocí křivd nových. Právě tato deklarace z roku 1997 prohlašuje, že sdílíme stejné demokratické hodnoty a potřebu se jasně postavit k minulosti. Právě tady Německo přiznalo svou odpovědnost za následky, které přinesla politika nacistické Říše. Ale také my jsme v deklaraci podepsané za naši stranu Václavem Klausem litovali, že poválečným nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd i nevinným lidem. Výslovně zde litujeme nepotrestání excesů při vysídlování. A nakonec zde Češi i Němci prohlašují spáchané křivdy za problém minulosti. Slova Daniela Hermana přednesená v Norimberku jen a jen rozvíjejí tuto skoro dvacet let starou deklaraci a podle mě je to tak správně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

9:04 Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

Když před volbami koalice SPOLU slibovala „slušnou politiku“ a „transparentnost“, voliči možná ještě…