Ministr Kulhánek: Jak má vypadat nový ÚOHS?

10.02.2025 20:21 | Monitoring

Reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je klíčovým krokem k zefektivnění přezkumu veřejných zakázek a posílení transparentnosti rozhodovacích procesů v České republice.

Ministr Kulhánek: Jak má vypadat nový ÚOHS?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek

Hlavním cílem je zefektivnění fungování Úřadu – posílení transparentnosti, zrychlení doby rozhodování, zvýšení předvídatelnosti a také omezení pravomocí předsedy úřadu. Ten dnes sám ve druhé instanci rozhoduje o veřejných zakázkách. Rozhodnutí za mnohdy miliardové zakázky má tak v rukou jediný člověk. Taková praxe nemá v Evropské unii obdoby. 

Hnutí STAN od počátku podporovalo snahy o reformu fungování antimonopolního úřadu. Starostové již v minulém období předložili ve spolupráci s dalšími stranami poslanecký návrh na změnu fungování ÚOHS.

Současný vládní návrh reformy ÚOHS stojí na několika klíčových pilířích. V první řadě jde o zavedení kolektivního rozhodování v komisích, čímž by se snížila koncentrace pravomocí v rukou jediného člověka a posílila by se objektivita a kvalita rozhodnutí. Tento krok má za cíl nejen zrychlit procesy, ale také zvýšit důvěru veřejnosti v rozhodování ÚOHS. Další významnou změnou, kterou reforma přináší, je jednoinstanční rozhodování, které má nahradit současný dvouinstanční správní přezkum, který je v rámci Evropské unie raritou. Cílem návrhu také je, aby byl Úřad do budoucna méně vyšetřovatelem a více rozhodcem. Dodání důkazů by mělo být úkolem primárně pro samotné účastníky sporu. Poslední klíčovou změnou je stanovení jasně daných lhůt pro soudní přezkum rozhodnutí ÚOHS. Zakázky tak nebude možné blokovat nepředvídatelně dlouho.

Návrh reformy v polovině ledna projednala Legislativní rada vlády, nyní probíhá zapracování jejích připomínek a v blízké době by měl být odeslán k rozhodnutí vládě. Během rezortního připomínkového řízení k původní novele připravené Ministerstvem pro místní rozvoj se sešlo přes 600 připomínek, z nichž se podařilo valnou část vypořádat. Většina z přetrvávajících rozporů jde proti samotné podstatě reformy a je spíše politického charakteru. Proto o těchto sporných bodech musí rozhodnout vláda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU

22:14 Konečná (KSČM): Vysoké ceny energií mohou ohrozit demokracii v EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování zapřičiněnému Green Dealem.