Ministr Kulhánek: Jednota EU je ve vztahu k Rusku klíčová

11.05.2021 12:45

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se v pondělí 10. května zúčastnil zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) v Bruselu. Na úvod ocenil solidaritu a jasnou podporu EU a členských států v návaznosti na odhalení v případě útoku ve Vrběticích.

Ministr Kulhánek: Jednota EU je ve vztahu k Rusku klíčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Zdůraznil nutnost postupovat jednotně a také vyzval k dalšímu vyhoštění příslušníků ruských tajných služeb pod diplomatickým krytím. Na programu byla také debata o současném stavu a budoucnosti vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Ministři diskutovali i o posílení unijní integrace západního Balkánu, která pro ČR představuje tradiční prioritu.

Ještě před zasedáním Rady pro zahraniční věci se ministr zahraničí Kulhánek krátce sešel s vysokým představitelem EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem, s nímž debatovali aktuální zahraničně politické otázky. Ministr potvrdil, že Česká republika bude i nadále platným a konstruktivním hráčem v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

„Poděkoval jsem Josepu Borrellovi za solidaritu a také za jasnou a rychlou podporu, které se nám ze strany EU dostalo. Jednota EU je ve vztahu k Rusku klíčová,“ řekl ministr Kulhánek.

Během jednání ministrů zahraničí pak Kulhánek vyzval své kolegy k nutnosti udržet jednotu EU v přístupu vůči Rusku vyhoštění příslušníků ruských tajných služeb.

Rada FAC jednala také o vztazích mezi EU a zeměmi západního Balkánu, včetně důležitosti evropské perspektivy a aktivního role EU. Ministr Kulhánek podtrhnul, že region je jednou z priorit české zahraniční politiky.

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11767 lidí

„EU dlouhodobě pomáhá s transformací v zemích západního Balkánu. Její důvěryhodnost je ale zpochybňována, a to i kvůli zablokovanému procesu rozšíření. Musíme se zamyslet, proč tomu tak je a jak ji můžeme opět obnovit. Je třeba dostát slibům, které jsme těmto zemím dali, a pokračovat v integraci,“ dodal ministr.

Dalším bodem programu byly vzájemné vztahy mezi EU a USA. Ministři zhodnotili první měsíce nové Bidenovy administrativy a projednali prioritní oblasti spolupráce. Pro Českou republiku zůstává prioritou transatlantické spolupráce především oblast bezpečnosti, ale i koordinace v oblasti vnějších vztahů a obchodu či technologický dialog.

„V dnešní době čelíme řadě výzev, jako je ochrana kritické infrastruktury, energetická bezpečnost nebo hybridní hrozby, ať už to jsou kybernetické útoky nebo záměrné šíření dezinformací. To vše má za cíl rozbít naší jednotu a společné hodnoty. Jako klíčovou proto vidím užší spolupráci mezi EU a NATO. Potenciál je samozřejmě i v ekonomické oblasti,“ uvedl český ministr zahraničí.

Ministři zahraničí EU se videokonferenčně spojili také se zvláštním zmocněncem amerického prezidenta pro klima Johnem Kerrym. Ministr Kulhánek za Česko zdůraznil potřebu, aby se ke snižování skleníkových plynů přihlásily všechny hlavní průmyslové ekonomiky světa.

Kromě toho ministři jednali krátce také o aktuální situaci v Bělorusku, Sahelu, Afghánistánu, Palestině a Libanonu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mánek (ANO): Nová sanita pro jabloneckou nemocnici

20:41 Mánek (ANO): Nová sanita pro jabloneckou nemocnici

Na základě návrhu odboru sociálních věcí a zdravotnictví jabloneckého magistrátu byl iniciován dodat…