Ministr Kulhánek: Potřebujeme Libyi, kde bude stabilita a mír

19.10.2021 15:09 | Tisková zpráva

V pondělí 18. října proběhla v Lucemburku Rada pro zahraniční věci (FAC). Českou delegaci vedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Ministr Kulhánek: Potřebujeme Libyi, kde bude stabilita a mír
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Ministři se zabývali posílením spolupráce EU s regionem Zálivu, přípravou prosincového summitu Východního partnerství, humanitární a bezpečnostní situací v Etiopii a reakcí na represe v Nikaragui. Důležitým tématem byly rovněž vztahy se západním Balkánem. Ministr Kulhánek důrazně vyzval, aby EU neotálela se svoláním společného jednání Izraele s EU, tzv. Asociační rady, která nebyla svolána od roku 2012.

Před zahájením Rady FAC se ministři sešli k pracovní snídani s libyjskou ministryní zahraničních věcí Nadžlou al-Mangúš. „Potřebujeme Libyi, kde bude stabilita a mír. Důraz klademe na svobodné volby, které se mají konat 24. prosince, a zvládnutí migračních toků. EU bude nápomocna,“ uvedl ministr zahraničí Kulhánek.

Ministři zahraničí se zabývali také přípravami summitu Východního partnerství, který se bude konat 15. prosince. Shoda je na tom, že by EU měla v regionu zůstat důležitým hráčem a měla by partnerům potvrdit své závazky, svou podporu i solidaritu. Zároveň je na straně partnerů třeba udržet tempo reforem. „Východní partnerství patří k prioritám české zahraniční politiky. Blížícímu se summitu proto přikládám velkou důležitost. Výsledkem by měl být jasný signál pro státy jako je Moldavsko, Gruzie nebo Ukrajina, aby tyto země věděly, jak se v budoucnu EU zapojí do vývoje v regionu a jeho integrace,“ uvedl ministr Kulhánek.

Ministři vedli debatu o partnerství EU se zeměmi Zálivu, protože tento region prochází v současnosti velmi důležitou transformací. „Dění v Zálivu má zásadní vliv na bezpečnost a stabilitu v regionu, ale přímo souvisí i s Evropou, zejména pak v rovině bezpečnosti. Klíčovými problémy jsou především nelegální migrace, terorismus, ale třeba i íránský jaderný program,“ řekl k tomuto tématu ministr Jakub Kulhánek.

Anketa

Schvalujete, že Babišova vláda odpouští DPH na elektřinu?

76%
11%
hlasovalo: 15331 lidí

Ministr také důrazně apeloval na EU, aby svolala společné jednání s Izraelem, tzv. Asociační radu. „EU by měla mít eminentní zájem na posilování vztahu s Izraelem, jakožto jedinou demokratickou zemí na Blízkém východě,“ vysvětlil ministr Kulhánek.

V debatě o Nikaragui, kde se v listopadu uskuteční všeobecné volby, rezonovaly obavy z toho, že tyto volby pravděpodobně nesplní demokratické standardy. ČR podporuje aktivní roli EU v Nikaragui, včetně navýšení podpory občanské společnosti, a vyzývá k dodržování právního státu a k propuštění politických vězňů. „Situace je alarmující. Odsuzujeme represe proti demokratické opozici,“ podotknul k situaci v Nikaragui šéf české diplomacie.

Ministři se zabývali také situací v Etiopii, která je znepokojivá a velmi rychle se zhoršuje. Přístup do regionu Tigray zůstává i nadále z větší části zablokován, což způsobuje humanitární krizi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Pivní stezka představí legendární i skryté půvaby Lužických hor

5:34 Vinklátová (SLK): Pivní stezka představí legendární i skryté půvaby Lužických hor

Zvlněná krajina, která si stále střeží kouzlo neobjeveného, to jsou Lužické hory. Lákají dobrodruhy,…