Ministr Lipavský: Uděláme maximum, abychom statečným Ukrajincům poskytli evropskou perspektivu

21.6.2022 3:45 odp. | Tisková zpráva

Šéf české diplomacie Jan Lipavský na jednání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku 20. června 2022 jednal se svými unijními protějšky o udělení kandidátského statusu Ukrajině. Ministři zahraničí EU dále řešili potravinovou bezpečnost, kterou ohrožuje ruská agrese.

Ministr Lipavský: Uděláme maximum, abychom statečným Ukrajincům poskytli evropskou perspektivu
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Česko dlouhodobě a bez výhrad udělení kandidátského statusu Ukrajině podporuje. „Ukrajina si jasně rozhodla o tom, že jejím civilizačním prostorem je Evropská unie a naše předsednictví udělá maximum pro to, abychom statečným Ukrajincům poskytli evropskou perspektivu,“ řekl po jednání ministr zahraničí Jan Lipavský.

S ruskou agresí na Ukrajině souvisel i další bod jednání, a to zajištění potravinové bezpečnosti. Jde o téma, které přímo ohrožuje státy na Blízkém východě, severu Afriky, Etiopii a v Somálsku. „Ruská propaganda se snaží ovlivňovat třetí země lživou tezí o tom, že za zvyšování cen i horší dostupnost potravin můžou sankce EU, nikoliv odporná ruská agrese,“ dodal Lipavský.

Dalším tématem jednání ministrů zahraničí zemí EU byla oblast tzv. Afrického rohu. Diskuse se zaměřila na širší region, zejména pak na Etiopii, Somálsko a Súdán. Etiopie hraje mimořádně důležitou roli pro celkovou situaci v oblasti, ministři proto řešili možnosti stabilizace a postupné normalizace vztahů s EU.

Na okraj jednání Rady pro zahraniční věci se Lipavský zúčastnil snídaně s prezidentem Mezinárodního červeného kříže Peterem Maurerem a jednal také s prezidentem Evropské investiční banky Wernerem Hoyerem o poválečné rekonstrukci Ukrajiny. Sešel se také se svými protějšky ze slavkovského formátu, tedy ze Slovenska a Rakouska, aby slovenskému ministru zahraničí Ivanu Korčokovi předal předsednictví této formace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Frustrace z vlajek

22:24 Senátor Láska: Frustrace z vlajek

Komentář na facebookovém profilu k (ne)vyvěšování ukrajinských vlajek.