Ministr Metnar: Působení zahraničních zdravotníků bude představovat cennou pomoc

27.10.2020 16:03

Projev na 63. schůzi Poslanecké sněmovny 27. října 2020 k vládnímu návrhu na vyslovení souhlasu s pobytem vojenských zdravotníků členských států NATO a/nebo EU za účelem zvládání pandemie onemocnění COVID-19

Ministr Metnar: Působení zahraničních zdravotníků bude představovat cennou pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar
reklama

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

předkládám vám k projednání a ke schválení návrh na vyslovení souhlasu s pobytem vojenských zdravotníků členských států NATO a Evropské unie za účelem zvládání pandemie onemocnění COVID-19. Materiál schválila vláda dne 22. října, následně byl materiál projednán výborem pro obranu Poslanecké sněmovny, který svým usnesením doporučil Poslanecké sněmovně, aby s ním vyslovila souhlas. Jedná se o reakci na naléhavou potřebu našeho zdravotního systému. Čeští zdravotníci jsou často přetíženi -

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

62%
38%
hlasovalo: 28694 lidí

Jedná se tedy o reakci na naléhavou potřebu našeho zdravotního systému. Čeští zdravotníci jsou často přetíženi a vydávají se ze všech sil, aby se situaci podařilo zvládnout. Působení zahraničních zdravotníků bude představovat cennou pomoc a ulehčení v každodenním nasazení českého zdravotnického personálu.

Máme nabídku na pomoc 28 lékařů a zdravotníků ze Spojených států, jednáme o možném vyslání zdravotníků s Německem a rozbíhají se jednání s dalšími členskými státy NATO a EU, a to jak na bilaterální úrovni, tak i na úrovni obou organizací.

Chtěl bych zdůraznit, že zahraniční vojenští zdravotníci budou v České republice poskytovat zdravotní péči pod dohledem českých zdravotníků a beze zbraně. Chtěl bych zdůraznit, že se jedná čistě o zdravotnickou pomoc našim lékařům a sestrám od našich spojenců, a beru to jako veliké gesto a projev pomoci a solidarity. Může se jednat jak o jednotlivé zdravotníky, tak o skupiny či týmy vojenských zdravotníků. Navrhuje se souhlasit s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU v celkovém počtu do tři sta osob za účelem zvládání pandemie covid, a to na dobu do devadesáti dnů od schválení.

Náklady spojené s pobytem vojenských zdravotníků by hradily vysílající země ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem vnitra. Žádné další dodatečné požadavky na státní rozpočet nebudou.

Děkuji vám za podporu a pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrecionová (ODS): Stát musí vymáhat dotaci 100 milionů na toustový chleba po Agrofertu

6:37 Vrecionová (ODS): Stát musí vymáhat dotaci 100 milionů na toustový chleba po Agrofertu

Europoslankyně ODS Veronika Vrecionová vyzvala úřady, aby požadovaly po Agrofertu zpět dotaci na tou…