Ministr Metnar zahájil na Letné oslavy 100 let samostatného Československa

26.10.2018 22:48

Oslavy stého výročí založení samostatného československého státu začaly dnes v 8 hodin statickou ukázkou 153 kusů současné, historické i speciální techniky Armády ČR a složek Integrovaného záchranného systému na Letenské pláni. V 16 hodin je oficiálně zahájil ministr obrany Lubomír Metnar společně s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Alešem Opatou. Expozice zde potrvá až do neděle.

Ministr Metnar zahájil na Letné oslavy 100 let samostatného Československa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Lubomír Metnar
reklama

„Oslavy sto let české, respektive československé státnosti jsou nejen oslavou vzniku samostatného státu Čechů a Slováků, ale také oslavou vzniku národních ozbrojených, bezpečnostních a záchranných složek, bez kterých by žádný stát nemohl existovat,“ řekl ministr obrany návštěvníkům při zahájení expozice na Letné.

Výstava přiblíží práci, techniku i výstroj

Cílem této třídenní prezentace je přiblížit práci, techniku a výstroj lidí, kteří svůj život zasvětili službě státu a občanům, a ukázat, jakým vývojem tyto profese od roku 1918 do současnosti prošly. „Zároveň se zde veřejnost může seznámit se současnými možnostmi Armády České republiky a složek Integrovaného záchranného systému,“ dodal ministr obrany.

Součástí prezentace techniky je také tzv. klidová zóna, která nabídne prezentační a náborové stánky všech zúčastněných složek, krátké dynamické ukázky spolupráce složek IZS, výstavu fotografií z působení českých vojáků v zahraničních operacích „Ten druhý život“ a výstavy k 25 letům Městské policie, 160 letům Zdravotnické záchranné služby ČR a 25 letům Policie ČR.

Prezentuje se také ASC Dukla

Představí se také Armádní sportovní centrum Dukla včetně rozhovorů s medailisty armádního sportu, či státní podniky Ministerstva obrany ČR. Na velkoplošných obrazovkách můžete zhlédnout prezentační filmy AČR a složek IZS, historické filmy tematicky zaměřené na působení armády na území hlavního města Prahy, záznamy přehlídek ozbrojených sil v historii nebo krátké filmy zachycující spolupráci složek IZS během povodní v Praze.

Oslavy pokračují i v sobotu od 11 hodin slavnostní vojenskou přísahou a složením slibu na Hradčanském náměstí, v neděli v 10.30 hodin pietním aktem u příležitosti stého výročí vzniku samostatného československého státu na Vítkově a vyvrcholením pak bude ve 14 hodin slavnostní přehlídka na Evropské třídě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Čunek: Při dodržení opatření není důvod hromadné akce rušit

13:17 Hejtman Čunek: Při dodržení opatření není důvod hromadné akce rušit

Jednání hejtmana Jiřího Čunka a ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové …