Ministr Petříček: Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii

14.10.2019 22:23

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v pondělí 14. října 2019 v Lucemburku s dalšími ministry členských států EU. Hlavním tématem zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) byl společný postup proti turecké ofenzívě na severovýchodě Sýrie.

Ministr Petříček: Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí
reklama

Ministři zahraničních věcí EU dnes opětovně vyzvali Turecko k zastavení jednostranné vojenské akce na severovýchodě Sýrie, odsoudili kroky Turecka a vyzvali turecké představitele k diplomatickým jednáním. „Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii. Vojenské aktivity jsou v rozporu s mezinárodním právem a ohrožují životy civilistů. To musí přestat. Jedinou cestou jsou diplomatická jednání a uzavření příměří,“ uvedl po schůzce šéfů diplomacií zemí EU ministr Tomáš Petříček.

V otázce vývozu vojenského materiálu vyzvala Rada ke koordinovanému přístupu a revizi národních procedur na úrovni jednotlivých členských států, v jejichž kompetenci tato otázka zůstává.

Vzhledem k nelegálním průzkumným aktivitám v kyperských vodách tureckými plavidly se ministři zahraničních věcí EU zabývali rovněž možností zavedení restriktivních opatření proti tureckým subjektům. Dalšími tématy Rady pro zahraniční věci byla situace v Perském zálivu, Libyi a Iráku. Tématem pracovního oběda za účasti ukrajinského ministra zahraničních věcí byla aktuální situace na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jelínková (KDU-ČSL): Řekněme si na rovinu, že rodiče čekají, aby už si mohli žádat o ošetřovné

18:24 Jelínková (KDU-ČSL): Řekněme si na rovinu, že rodiče čekají, aby už si mohli žádat o ošetřovné

Projev na 28. schůzi Senátu dne 29. 10. 2020 k návrhu zákona o úpravách poskytování ošetřovného v so…