Ministerstvo tak v druhém čtvrtletí roku 2017 vydalo na primárním trhu střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 22,8 mld. Kč s průměrnou dobou do splatnosti ve výši 9,6 roku, což představuje nárůst o 4,6 roku oproti předchozímu čtvrtletí. Ministerstvo se tak po plánovaném krátkodobém snížení průměrné doby do splatnosti dluhového portfolia, kdy prodávalo státní dluhopisy s kratší dobou do splatnosti za účelem maximálního využití mimořádně příznivých tržních podmínek, opětovně přibližuje ke střednědobému cíli 6,0 let.
„Ministerstvo financí využívá již druhým rokem emise státních pokladničních poukázek nikoli jako nástroj financování dluhu, ale jako ?zdroj příjmů státního rozpočtu. Ke konci letošního roku plánujeme stejně jako loni, že jejich jmenovitá hodnota v oběhu nepřekročí 5 mld. Kč,“ upřesňuje náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek. „Jejich emisí dochází krátkodobě k růstu státního dluhu a následně k jeho poklesu v období před koncem roku. Touto taktikou se nijak netajíme a transparentně ji komunikujeme,“ doplňuje náměstek.
Ministerstvu se i po ukončení kurzového závazku ČNB daří prodávat i nadále státní dluhopisy za záporný výnos s dobou do splatnosti až 5 let. Celkově tak Ministerstvo za první pololetí získalo emisí státních pokladničních poukázek a střednědobých státních dluhopisů za záporný výnos více než jednu miliardu. Dalších přibližně 100 milionů korun získalo Ministerstvo z efektivního investování disponibilních peněžních prostředků souhrnných účtů státní pokladny. Celkové čisté příjmy z řízení likvidity státní pokladny a prodeje státních dluhopisů za záporný výnos tak dosáhly v prvním pololetí roku 2017 výše 1,1 mld. Kč, což je přibližně o 0,2 mld. Kč více než za celý rok 2016.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV