Ministr Prachař: Přímé letecké spojení s Čínou by výrazně pomohlo vzájemnému obchodu

27.08.2014 18:45

Ministr dopravy Prachař jednal s čínským protějškem o leteckém spojení ČR a Číny.

Ministr Prachař: Přímé letecké spojení s Čínou by výrazně pomohlo vzájemnému obchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Antonín Prachař (vlevo)

Ministr dopravy Antonín Prachař a jeho čínský protějšek Jang Čchuan-tchang dnes v Praze jednali o přímém leteckém spojení ČR a Číny a dalších krocích k posílení spolupráce obou zemí v dopravě. Prachař svého čínského kolegu informoval o tom, že byl vytvořen právní rámec pro zavedení přímé letecké linky mezi ČR a Čínou. Oba ministři mají zájem na tom, aby se podařilo nalézt leteckou společnost, která bude linku dlouhodobě provozovat. ČR v této souvislosti připravuje pobídky pro provozovatele dálkové linky mezi Čínou a Prahou.

„Cílem obou stran je stanovit takové podmínky, aby nešlo pouze o krátkodobý projekt, ale aby měl delší trvání. Přímé letecké spojení by výrazně pomohlo turistickému ruchu a vzájemným obchodním vazbám, jak ukazuje například zkušenost s linkou do Jižní Koreje,“ uvedl ministr dopravy Prachař.

Všechny potřebné procesní a právní kroky k zavedení přímého leteckého spojení mezi ČR a Čínou již byly učiněny. Ve spolupráci s čínským leteckým úřadem (CAAC) byl vytvořen liberalizovaný smluvní rámec. Samotné zavedení nové linky nyní bude záležet na tom, zda dopravci projeví zájem o její provozování. Český ministr dopravy v této souvislosti nabídl maximální podporu svého úřadu při hledání vhodného dopravce. Jednání, která vede Letiště Praha, se na čínské straně soustředí na společnosti China Eastern Airlines, China Southern Ailines a Hainan. Ve hře je tedy jak spojení Praha-Šanghaj, případně Praha-Peking.

Na podporu zavedení nové linky připravil Český Aeroholding pobídkový balíček zahrnující slevy pro pražské Letiště Václava Havla a nabídku služeb odbavení a obchodní spolupráci s ČSA na dané lince z/do ČLR a na návazných letech z Prahy do dalších destinací, včetně případného využití kapacity dálkového letadla ČSA. Pokud by dopravce létal do Prahy čtyřikrát v týdnu, mohla by pobídka pro pražské letiště dosáhnout během pěti let hodnoty až 1 350 000 Eur. Další pobídku pro leteckého dopravce na přímé lince z ČR do Číny připravuje Czech Tourism a hlavní město Praha.

Kromě leteckého spojení ČR a Číny jednal Prachař se svým čínským protějškem také o železniční přepravě z Číny do Evropy, v níž by Česká republika do budoucna ráda hrála větší roli. Tématem setkání byla i spolupráce v oblasti výcviku leteckých dispečerů. Ministr dopravy bude v jednáních s čínskými partnery pokračovat ve čtvrtek, kdy se spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími zástupci vlády zúčastní Čínského investičního fóra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo dopravy

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Zákaz mobilů ve školách? Ne.

17:56 Senátor Valenta: Zákaz mobilů ve školách? Ne.

Komentář na facebookovém profilu k návrhu zákazu mobilních telefonů ve školách.