Ministr Síkela: Chceme udržet sociální smír

31.08.2022 14:27 | Tisková zpráva
autor: PV

Hnutí STAN v reakci na selhání trhu s energiemi a možnou eskalaci problémů, které by růst cen energií mohl vyvolat, představilo sérii opatření, jež chce v reakci na tuto situaci v rámci vlády prosazovat.

Ministr Síkela: Chceme udržet sociální smír
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Patří mezi ně jak posílení úsporného tarifu pro domácnosti, tak pomoc firmám a podnikatelům či zřízení státního obchodníka s energiemi.

„Od června, kdy vláda schválila obrysy státní pomoci s energiemi, došlo na trhu s energiemi k dramatickým změnám. Cena plynu stoupla od té doby zhruba dvakrát a cena elektřiny dokonce skoro třikrát. V posledních dnech trh v tomto segmentu v podstatě přestal fungovat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Ruský diktátor Vladimir Putin prostřednictvím své energetické války útočí na sociální smír v naší zemi. Naší snahou je tedy udělat maximum pro to, abychom české občany a český průmysl před dopady této války ochránili.“

STAN proto navrhuje, aby se pomoc českým domácnostem v rámci úsporného tarifu zvýšila ze 4 na 10 tisíc korun. „Mechanismus úsporného tarifu jsme připravili tak, aby se jeho prostřednictvím dala snadno a rychle, bez administrativy, distribuovat pomoc všem domácnostem. O výši této pomoci může operativně rozhodnout vláda,“ říká J. Síkela. Takové navýšení pomoci domácnostem v rámci úsporného tarifu si letos vyžádá náklady ve výši 54 místo původně plánovaných 18 miliard Kč. Do budoucna by podle něj pomoc domácnostem již neměla být plošná, ministerstvo průmyslu chce proto ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí připravit definici sociálně zranitelného zákazníka a pomoc více cílit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

19:11 Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…