Ministr Stropnický: Je důležité Moldavsko podporovat na jeho proevropské cestě

27.02.2018 12:01

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický zastupoval ČR na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 26. února 2018 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady patřil Blízkovýchodní mírový proces. Ministři rovněž diskutovali o aktuální situaci v Moldavsku a ve Venezuele. Na okraj Rady FAC se ministr Stropnický setkal s rakouskou ministryní Kneissl.

Ministr Stropnický: Je důležité Moldavsko podporovat na jeho proevropské cestě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický

Ministři zahraničních věcí členských států EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali vývoji a procesu přibližování Moldavska k EU. Z českého pohledu je klíčové naplnit Asociační dohodu EU s Moldavskem včetně zóny volného obchodu tak, aby pozitivní dopady pocítili také občané této nejchudší evropské země, která patří k prioritám české rozvojové spolupráce. „Je nesmírně důležité podporovat Moldavsko na jeho proevropské cestě,“ zdůraznil ministr Stropnický.

Ministři jednali také o dalším zhoršení situace ve Venezuele, která se potýká s prohlubující se ekonomickou a humanitární krizí. Zároveň se shodli na nutnosti připravit opatření EU pro případ, že by prezidentské volby, vyhlášené na duben, neproběhly demokraticky.

Šéfové evropských diplomacií navázali na předchozí diskuse o blízkovýchodním mírovém procesu, vyzvali všechny zúčastněné, aby se zasadili o znovuobnovení přímých jednání mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Ministři podpořili aktivní roli EU v mírovém procesu. Blízkovýchodní mírový proces byl rovněž tématem pracovního oběda evropské osmadvacítky se zástupci Ligy Arabských států konkrétně s ministry Jordánska, Egypta, Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů a Palestinské samosprávy.

Na okraj jednání Rady FAC uskutečnil ministr Stropnický dvoustrannou schůzku se svou rakouskou resortní kolegyní Karin Kneissl. „Shodli jsme se na zintenzivnění vzájemné spolupráce a na setkání premiérů obou zemí,“ uvedl ministr Stropnický. „Hovořili jsme také o situaci v Sýrii a porušování rezoluce RB OSN,“ doplnil šéf české diplomacie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Svoboda nemůže být bezbřehá

16:17 Udženija (ODS): Svoboda nemůže být bezbřehá

Komentář na facebookovém profilu k rozdílu mezi svobodou a anarchií