Svět prochází etapou výrazné nestability. Bezpečnostní situace se zhoršuje. Nejde přitom jen o expanzivní politiku některých regionálních velmocí či hrozbu islamistického extremismu, ale také o prohlubování dlouhodobých negativních demografických a ekonomických trendů, které jsou prvotní příčinou mnoha konkrétních ohrožení.
Jedním z nich je právě masivní nárůst migrace do Evropy z nestabilních oblastí Afriky a Blízkého východu. Nelze však povrchně zjednodušovat, migrační krize má mnoho vzájemně propojených příčin. Vedle válečných konfliktů jde právě o ony hlubší trendy týkající se neschopnosti některých zemí uživit své rychle rostoucí obyvatelstvo a zajistit mu přijatelné životní podmínky a bezpečí. V mnoha případech jde o komplexní společenský, politický a ekonomický kolaps, posilovaný například i zhoršováním klimatických poměrů. Je proto zřejmé, že řešení bude náročné, dlouholeté a že se na něm musí podílet celé mezinárodní společenství. V našem případě musí jít o koordinovaný postup EU kombinující politické, ekonomické a bezpečnostní nástroje. Mezitím lze dopady migrační krize zmírňovat řadou dílčích opatření, od lepší ochrany vnější schengenské hranice až po boj proti organizovaným kriminálním sítím (i těm evropským), které migraci účelově povzbuzují a vydělávají díky ní velké peníze.
Česká armáda v tom může hrát roli, která je určena zákonem. Primárně se však jedná o odpovědnost policie, zpravodajských služeb, administrativních aparátů zabývajících se azylovým řízením a bezpečnostních složek chránících vnější schengenskou hranici. V delším horizontu je pak namístě koordinované využití politických a ekonomických nástrojů EU sloužících stabilizaci krizových oblastí, odkud uprchlíci přicházejí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Stropnický , uprchlíci , ANO
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke své politické práci.
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich