Ministr Stropnický: Socha Koněva je v majetku městské části a ta také rozhoduje o jejím osudu

09.01.2018 22:00 | Zprávy

Otevřený dopis ministra Stropnického k soše I. S. Koněva

Ministr Stropnický: Socha Koněva je v majetku městské části a ta také rozhoduje o jejím osudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Vyjádření ministra Martina Stropnického k rozhodnutí Městské části Praha 6 umístit k soše maršála Sovětského svazu I. S. Koněva informační tabulky s jeho životopisem

Vaše Excelence, vážení páni velvyslanci,

ve svém dopise ze dne 22. prosince 2017 vyjadřujete hluboké znepokojení nad rozhodnutím Městské části Praha 6 umístit k soše maršála Sovětského svazu I. S. Koněva informační tabulky s jeho životopisem. Tento krok pokládáte za pokus zlehčit význam pomníku, přepisovat dějiny a zneuctít padlé v boji s nacismem. Taktéž uvádíte, že otázka sochy I. S. Koněva je používána v politické hře a že nemůže být ponechána orgánům místní samosprávy. Celou záležitost považuji za nedorozumění a zveřejnění Vašeho dopisu za zbytečné gesto.

Předně bych rád objasnil postavení orgánů místní samosprávy v našich podmínkách. Jedná se o právně samostatnou instituci, volenou občany, která má vlastní majetek i rozpočet, a je jedním ze základních pilířů naší demokracie. Vzhledem k této skutečnosti nemůže ministerstvo jako exekutivní orgán státní moci do rozhodnutí samosprávného orgánu Prahy 6 zasahovat. Socha I. S. Koněva je v majetku této městské části a ta také sama rozhoduje o jejím osudu.

Česká republika si hluboce váží všech bojovníků proti nacistické perzekuci a jejích obětí včetně vojáků Rudé armády všech národností, kteří položili své životy při osvobozování Prahy a části Československa v letech 1944 a 1945. Jak jistě víte, o místa jejich posledního odpočinku je ze strany státu příkladně pečováno. V této souvislosti bych rád připomenul, že socha I. S. Koněva není a nikdy nebyla válečným hrobem, a proto se na ni nevztahuje Dohoda mezi Vládou České republiky a Vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z 15. dubna 1999. Bez ohledu na to bylo o sochu vždy řádně pečováno.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích