Ministr Ťok: Pravidla v silniční dopravě potřebujeme regulovat jednotně, ne vrážet mezi státy klín

12.03.2017 10:59 | Zprávy

Minimální mzda a další ochranářská opatření v některých státech Evropské unie byla tématem konference Sdružení automobilových dopravců ČESMAD s názvem Konec volného trhu pro silniční dopravu v EU?, která se ve čtvrtek 9. března konala v Brně. Ministerstvo dopravy na konferenci reprezentoval náměstek ministra dopravy Ladislav Němec a zúčastnili se jí také zástupci Evropského parlamentu a mezinárodních dopravních asociací.

Ministr Ťok: Pravidla v silniční dopravě potřebujeme regulovat jednotně, ne vrážet mezi státy klín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Jednou z oblastí, které trápí české dopravce, je postoj některých západoevropských států, které zavedly řadu ochranářských administrativních opatření včetně vyplácení minimálních mezd na svém území, což hrubě narušilo fungování evropského vnitřního trhu. Německo, Francie, Rakousko, Itálie a Nizozemí se brání tzv. „sociálnímu dumpingu“ a snaží se tím chránit před využíváním institutu tzv. letterboxů.

Ministerstvo dopravy trvá na tom, že bude i nadále hájit zájmy poctivých českých dopravců a dělat vše pro to, aby zůstaly zachovány myšlenky jednotného trhu EU bez bariér. „Blíží se datum, kdy má Evropská komise zveřejnit tzv. silniční balíček, je proto nezbytně nutné sladit českou národní pozici k zásadním tématům, jako je právě čerpání odpočinku v kabinách vozů, možné zneužívání kabotáže, vyjasnění vztahu pracovníků v silniční dopravě ke směrnici k vysílání pracovníků a lepší spolupráci mezi kontrolními orgány členských zemí EU,“ dodal Němec.

Česká republika vždy jasně upozorňovala na diskriminační dopady zmiňovaných opatření na dopravce zejména ze střední a východní Evropy i neúměrnou administrativní zátěž s tím u dopravců spojenou. Ministr dopravy Dan Ťok na toto téma opakovaně hovořil s eurokomisařkou Violetou Bulc a již v polovině loňského roku jí předal společný dopis jedenácti států, jehož obsahem byl právě nesouhlas se zaváděním ochranářských opatření především Francie a Německa, která mají negativní dopad na dopravce a mohou narušit fungování jednotného evropského trhu v dopravě. „Pravidla v silniční dopravě potřebujeme regulovat jednotně na evropské úrovni a ne vrážet mezi státy klín v podobě ochranářských opatření,“ řekl už dříve ministr dopravy Dan Ťok.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

doprava , MD , Ministerstvo dopravy , Ťok

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina

20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.