Ministr Ťok: Zaplacení 1,2 miliardy Škodě Transportation by mohlo zvednout ceny jízdného Českých drah

18. 11. 2015 17:16

Rozhodčí soud rozhodl ve sporu Českých drah se Škodou Transportation skandálním a protiprávním způsobem. Stát má být potrestán za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a dosud bez povolení jezdit v Německu. Toto je situace, při které dochází v přímém přenosu k tunelování Českých drah a já jsem zde od toho, abych v této věci nemlčel. Situace, že je tomu, kdo si objednal zboží a obdržel jej s pětiletým zpožděním, vyměřen doplatek k ceně, na rozdíl od toho, aby bylo dodavateli vyměřeno penále, je pro mě neuvěřitelná.

Ministr Ťok: Zaplacení 1,2 miliardy Škodě Transportation by mohlo zvednout ceny jízdného Českých drah
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

Vyzval jsem proto představenstvo Českých drah, aby zatím nic neplatili a počkali do rozhodnutí soudu, ke kterému dnes podali žalobu. Postup Škody Transportation mi přijde naprosto nemravný a na celé situaci mi nejvíce vadí to, že to ve svém důsledku může pocítit každý zákazník Českých drah v podobě vyššího jízdného. Jde o obrovskou částku, která je výrazným zásahem do hospodaření Českých drah. Požádám proto ministra financí Andreje Babiše, abychom situaci řešili na koaliční radě.

Budu také požadovat od představenstva Českých drah, aby všechny zakázky pro Škoda Transportation prošly revizí a zjistili jsme, jak jsou sjednány, jaká jsou tam rizika a abychom takovéto situaci předešli.

Tento příklad ukazuje, že mé rozhodnutí o tom, že rozhodčí doložky jsou nepředvídatelné a státní organizace by měly využívat soudy, bylo správné. Před měsícem jsem rozhodl, že dozorčí doložky ve smlouvách v resortu dopravy jsou zakázány. Doporučuji a vyzývám kolegy z vlády, aby zvážili, že státní organizace mají využívat soud a rozhodčí doložky rovněž zakázat.

Vyjádření Českých drah a plné znění nálezu rozhodčího soudu naleznete zde.

Záznam z dnešního brífinku věnovaného této kauze je ve formátu mp3 ke stažení zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Recept je podle mě rychlý a transparentní

19:28 Senátor Valenta: Recept je podle mě rychlý a transparentní

Projev na 19. schůzi Senátu 9. dubna 2019 k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s kriz…