Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, dámy a pánové, dovolte mi, abych vám představil sdělení a návrh nařízení, které Evropská komise zveřejnila dne 16. 9. 2021 v legislativním balíčku, jímž se zřizuje Úřad pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví, známý pod jménem HERA.
Evropský parlament projednal tento legislativní balíček na plenárním zasedání dne 5. 10. 2021. Sdělení představuje shrnutí záměru na ustanovení HERA a je členěno do 7 kapitol, které podrobněji popisují záměr a úkoly nového úřadu, jeho dva funkční režimy, mezinárodní rozměr a jeho strukturu a správu. HERA by se konkrétně měla věnovat činnostem, jako jsou posílení koordinace zdravotní bezpečnosti Evropské unie v rámci připravenosti na krize propojením společného úsilí členských států, farmaceutického průmyslu a všech dalších zúčastněných stran. Také by měla řešit slabá místa, strategické záležitosti Evropské unie související s výrobou, nákupem, shromažďováním a distribucí zásob pro zdravotnická protiopatření a posílit globální struktury připravenosti a reakce na mimořádné situaci v oblasti zdraví. Záměrem Evropské komise je, aby HERA, která byla zřízena rozhodnutím Evropské komise, byla funkční od začátku roku 2022 a navázala na činnost takzvaného HERA inkubátoru, zaměřeného zejména na boj s variantami viru způsobujícího covid-19. HERA doplní činnost ECDC a EMA v režimu připravenosti i krizovém režimu. A přinese jí přidanou hodnotu, čímž se stane klíčovým pilířem Evropské zdravotní unie. Ve srovnání s ECDC bude mít HERA silnější mandát zaměřený na reakci, hodnocení a předvídání hrozeb. Klíčové je uvést, že HERA bude fungovat ve 2 režimech. To jest režimu připravenosti a krizovém režimu. V režimu připravenosti bude HERA řídit investice a opatření k posílení prevence a připravenosti na nové mimořádné události v oblasti veřejného zdraví na úrovni Evropské unie. Konkrétně bude detekovat potenciální hrozby, podporovat zdravotnická protiopatření, zajišťovat dostatečné výrobní kapacity kritických produktů a doporučení pro dostatečné zásoby na úrovni Evropské unie. A rovněž podporovat členské státy v posílení výrobních kapacit. Naopak v krizovém režimu, k jehož aktivaci bude docházet rozhodnutím rady na základě návrhu Evropské komise v případě vyhlášení nouzové situaci v oblasti zdraví, bude HERA moci čerpat ze silnějších pravomocí pro rychlé rozhodování a provádění zdravotnických protiopatření. Krizová opatření zahrnují možnost ustanovit Radu pro zdravotní krize – Health Crisis Board, v jejímž čele bude předsedkyně Evropské komise. Stálým členem komisař pro zdraví a bezpečnost potravin a další komisaři podle relevance k dané situaci.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
MZ , Senát , Vojtěch , 18. schůze , veřejné zdraví , 15. 12.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny.
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně