Ministr Zaorálek: EU vznikla jako technický projekt a neumíme vést politické debaty

30. 8. 2017 8:34

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek společně s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou zahájili 28. srpna 2017 v Černínském paláci výroční poradu vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Letošním zahraničním hostem v úvodní den porady byl ministr zahraničních věcí Portugalska Santos Silva.

Ministr Zaorálek: EU vznikla jako technický projekt a neumíme vést politické debaty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Ministr Zaorálek se ve svém projevu během úvodního dne porady zaměřil na aktuální situaci v Evropě v druhé polovině roku 2017, budoucnost Evropské unie nebo sousedské vztahy. Navázal tak i na předchozí projev premiéra Bohuslava Sobotky, který důležitost vztahu České republiky se sousedními zeměmi jako Německo ve svém projevu taktéž vyzdvihnul, stejně tak jako připomněl důležitost spolupráce v rámci V4 nebo tzv. Slavkovského formátu.

V rámci svého projevu poukázal šéf české diplomacie na důležitost EU. “Jednota Evropy je zájmem ČR, ale není samozřejmá. Po všech evropských volbách si musíme znovu položit základní otázku kam, proč a jak s evropskou integrací směřujeme. Problém EU je v tom, že vznikla jako technický projekt a neumíme mezi sebou vést politické debaty. Budování důvěry a kompromisů se musíme naučit! Nejde o to jen implementovat věci z EU, musíme tvořit, obnovovat a vymýšlet Evropu,“ zdůraznil ministr Zaorálek.

Na závěr vystoupení šéf české diplomacie poděkoval diplomatickému sboru za spolupráci a připomněl důležitost konzulární služby jako nedílnou součást práce našich zastupitelských úřadů při pomoci českým občanům, kteří se ocitnou v zahraničí v nouzi.

Výroční porada velvyslanců bude probíhat do pátku 1. září 2017. Představitelé české diplomacie a pozvaní hosté budou hovořit o širokém spektru zahraničně politických, bezpečnostních, unijních, ekonomických a provozních témat. Velvyslanci rovněž dostanou podrobnější informace k zákonu o zahraniční službě.

Letos poprvé uzavře poradu tzv. Večer s českou diplomacií, v jehož rámci může veřejnost 1. září od 16 hodin navštívit prostory a zahradu Černínského paláce a zúčastnit se diskusních panelů na zahraničně politická témata s vedoucími českých zastupitelských úřadů v zahraničí. Večer s českou diplomacií navazuje na úspěšné Dny otevřených dveří v Černínském paláci. Podrobné informace k účasti a registracím naleznou zájemci na hlavní stránce webu nebo sociálních sítích (ZDE a ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Kůrovec je zde kvůli neschopnosti lidí, kteří jako ekologičtí aktivisté podněcovali jeho šíření

12:40 Prezident Zeman: Kůrovec je zde kvůli neschopnosti lidí, kteří jako ekologičtí aktivisté podněcovali jeho šíření

Projev prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Olomouckého kraje