Ministr Ženíšek: Přiveďme do Česka špičkové výzkumníky z USA

26.05.2025 9:06 | Monitoring

Ministr pro vědu, výzkum a inovace připravuje nástroje pro pomoc českým institucím, které chtějí získat špičkové vědce a vědkyně ze zahraničí, aktuálně hlavně ze Spojených států amerických.

Ministr Ženíšek: Přiveďme do Česka špičkové výzkumníky z USA
Foto: ČT24
Popisek: Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek

Ministr Marek Ženíšek proto společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR) inicioval využití flexibilnějších mechanismů pro začlenění zahraničních výzkumníků z USA do českých vědeckých projektů.

Česká republika se aktivně staví do role země, která nejen bojuje proti odlivu mozků, ale systematicky buduje podmínky pro příchod těch nejlepších. Nově vytvořené programy umožní využít aktuální geopolitické i profesní příležitosti a posílit český výzkum na mezinárodní úrovni.

Rychlá reakce bez byrokracie fungovala už při pomoci ukrajinským vědcům

Po škrtech v americké vědě a odchodech vědců z tamního systému není na co čekat – na klasickou veřejnou soutěž není čas, protože jen vypsání podmínek trvá několik měsíců, a to už nám ti nejlepší vědci a vědkyně mohou utéct jinam. Proto jsme se spolu s TA ČR dohodli, že příjemci realizovaných projektů mohou napřímo oslovit odborníky, kterým Trumpova administrativa v USA nyní zhoršila podmínky pro práci,“ uvedl Marek Ženíšek.

TA ČR je proto připraven navýšit financování stávajících projektů. Inspirací je osvědčený model z roku 2022, kdy Česko po vypuknutí války na Ukrajině umožnilo rychlé zapojení ukrajinských vědců, kterým ruská agrese znemožnila pracovat. Stejně jako tehdy jde i nyní o přímé a rychlé řešení, které tak umožní vedoucím výzkumných týmů v Česku přizvat do svých projektů další špičkové odborníky. Rozšíření těchto projektů umožňuje okamžitou aktivaci napříč různými vědeckými oblastmi bez nutnosti čekat na nové výzvy.

Program Excelence: podpora výzkumu na vysokých školách

Součástí snahy přilákat do Česka zahraniční vědce a vědkyně je také program Excelence, který vláda schválila v květnu letošního roku a který podpoří výzkum vysokých škol a univerzit. Program chce kromě české vědy vytvořit systémové podmínky i pro práci zahraničních vědců, podpořit mezinárodní mobilitu a více spolupracovat se zahraničními vědeckými institucemi.

I zde je tak cílem přilákat špičkové odborníky ze zahraničí, ale i povzbudit k návratu české vědce, kteří v posledních letech působili mimo republiku. „Jsme si vědomi, že některé vědce trápí složité podmínky pro návrat. Místo individuálních řešení ale připravujeme systémovou podporu, která dlouhodobě zlepší jejich pracovní podmínky a motivuje je k návratu domů. I proto jsme připravili nový zákon o vědě, který reflektuje i tyto potřeby, a který je příští týden v závěrečném čtení ve sněmovně,“ dodal ministr Ženíšek.

Česko chce být cílovou zemí pro špičkové talenty

V následujících měsících vstoupí v platnost i další nové nástroje pro získání špičkových vědců a vědkyň. Prvním z nich je nový program Akademie budoucnosti AV ČR, jehož cílem je návrat českých a integrace zahraničních vědců do výzkumných týmů pracovišť Akademie věd ČR. V tomto prostředí tak program nabídne nástroje pro stáže a podporu akvizice excelentních pracovníků ze zahraničí, rozvoj výzkumných a excelentních skupin.

Jedny z největších změn si pak vědecká i podnikatelská komunita slibuje od začátku roku 2026, kdy bude vyhlášena veřejná soutěž TA ČR v rámci Programu SIGMA zaměřená na tzv. Technologické chairs, které propojí akademický výzkum s průmyslem. Tento nástroj umožní vznik tzv. vědeckých „křesel“ s finanční podporou, která umožní špičkovým odborníkům založit v Česku vlastní výzkumnou skupinu. „To může znamenat převrat v české vědě, protože to přinese nový a zároveň strategický impuls. Víme, že spojení firem s výzkumem v oblasti aplikovaného výzkumu funguje. Teď ale jdeme dál – chceme vytvořit prostředí, které přitáhne vědecké kapacity se zahraničními zkušenostmi a umožní jim tady budovat vlastní výzkumná centra,“ uzavřel Marek Ženíšek s tím, že parametry soutěže TA ČR zveřejní v polovině letošního roku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Co (kdo) přesně je ta koalice zdravého rozumu?

V Bruselu jste už nějakou dobu. Máte dojem, že se najde většina, která by zastavila to zelené bláznovství? A podařilo se vám už v tomto směru něco změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Od svého založení prosazujeme zákon o celostátním referendu!

4:29 Rozvoral (SPD): Od svého založení prosazujeme zákon o celostátním referendu!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…