Ministryně Dostálová: Nový fond pro uhelné regiony vstupuje do přípravy období 2021-2027

11. 3. 2020 4:33

Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada ESIF) složená z ministrů na Ministerstvu pro místní rozvoj projednala stav přípravy programového období 2021-2027, včetně návrhu nového Fondu pro spravedlivou transformaci. Stranou nezůstal ani aktuální stav čerpání prostředků z fondů EU.

Ministryně Dostálová: Nový fond pro uhelné regiony vstupuje do přípravy období 2021-2027
Foto: MMR
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
reklama

„Česká republika se velmi zodpovědně připravuje na příští programové období, přestože se téměř jistě začne čerpat se zpožděním kvůli zdržení ve vyjednávání evropské legislativy a evropského rozpočtu. Děláme vše pro to, aby čerpání začalo co nejdříve. Naše úsilí na podzim ocenila i Evropská komise,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodala: „V lednu do příprav příštího období vstoupil návrh nového fondu, který má pomoci hlavně uhelným regionům. Již aktivně diskutujeme o tom, jak ho zakomponujeme do českého prostředí. Zvažujeme přípravu zcela nového programu, ale pracujeme s i variantou začlenění iniciativy do již připravovaných programů. Zaměřujeme se také na další kroky, jako je například příprava plánů hospodářské transformace dotčených krajů.“

Návrh „Fondu pro spravedlivou transformaci“ byl zveřejněn v polovině ledna letošního roku. Fond má pomoci regionům, které ovlivní přechod ke klimatické neutralitě vytyčené v Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal for Europe). ČR má v plánu tyto dodatečné prostředky využít primárně v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Podle návrhu, který bude ještě předmětem jednání, by ČR díky tomuto fondu mohla dosáhnout v příštím období na dalších 14,5 mld. Kč. (Více o Fondu pro spravedlivou transformaci.)

Mimo Fondu pro spravedlivou transformaci byl na programu Rady ESIF také pokrok při přípravě operačních programů a Dohody o partnerství pro období 2021-2027, jejichž předběžný návrh bude předložen vládě do konce března. Stranou nezůstalo ani čerpání v současném období. Pravidlo, které určuje, kolik prostředků musí být každý rok vyčerpáno, aby nepropadly, bylo již v lednu úspěšně splněno čtyřmi z deseti programů.

Rada ESIF je poradním orgánem vlády ČR v oblasti koordinace podpory z ESIF a schází se k diskusi nad aktuálními otázkami pravidelně, přibližně každé dva měsíce. Na programu jednání Rady ESIF jsou pravidelně předkládány návrhy řešení závažných problémů a řízení rizik v programech, stejně jako systémová opatření nutná pro řádné a efektivní čerpání evropských fondů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hladík (KDU-ČSL) KDU-ČSL: Energetiku je třeba modernizovat, budoucností je fotovoltaika na střechách

18:11 Hladík (KDU-ČSL) KDU-ČSL: Energetiku je třeba modernizovat, budoucností je fotovoltaika na střechách

Přechod na obnovitelné zdroje je nevyhnutelným krokem důležitým pro snižování emisí vzniklých spalov…