Ministryně Dostálová: Více než 2,5 miliardy korun z IROP získá 55 muzeí

18. 11. 2018 19:25

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, zveřejnil výsledky výzvy Muzea II. Díky uvolněným financím dojde k zefektivnění ochrany a využívání sbírkových fondů muzeí a k zpřístupnění nových expozic. Výzva se setkala s obrovským zájmem muzejní obce.

Ministryně Dostálová: Více než 2,5 miliardy korun z IROP získá 55 muzeí
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

„Touto druhou výzvou, která si klade za cíl zlepšit stav našich muzeí, pokračujeme v našem úsilí o pečování kulturního dědictví naší republiky, od jehož vzniku letos uběhlo sto let. Tyto finance jsou naším dalším příspěvkem k letošním oslavám. Samozřejmě budeme v podporování podobných chvályhodných projektů pokračovat i nadále,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ve výzvě Muzea II bude podpořeno 17 projektů za 898 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj z celkových 46 předložených projektů. Díky schváleným projektům budou postaveny nové depozitáře (např. pro Moravskou galerii v Brně) nebo rekonstruovány stávající depozitáře. Dojde i k otevření nových expozic (např. přírodovědná expozice Vlastivědného muzea v Olomouci), k rekonstrukci stávajících expozic (např. venkovní expozice Slováckého muzea v Uherském Hradišti), k restaurování sbírkových předmětů (např. lokomotiv ve sbírkách Železničního muzea v Národním technickém muzeu), nebo k obnově budov muzeí (např. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni).

Výzva Muzea II navazuje na předchozí výzvu Muzea, díky které bylo podpořeno 38 projektů za 1,634 miliardy korun. Mezi již ukončenými projekty je např. projekt Západočeského muzea v Plzni Centrum paleodiverzity a depozitáře v Rokycanech, který získal příspěvek EU ve výši 18 824 226 Kč.

„Hodnocení projektů zajistili, stejně jako u všech ostatních výzev IROP, pracovníci Centra pro regionální rozvoj České republiky, které rovněž poskytuje konzultace k projektovým záměrům a po schválení monitoruje a kontroluje jejich průběh,“ uved náměstek sekce evropských programů Zdeněk Semorád.

Celkově je tedy z IROP podpořeno z individuálních výzev 55 projektů na obnovu muzeí za více než 2,5 miliardy Kč. Při srovnání jednotlivých krajů je nejvíce podpořených muzeí v Jihomoravském kraji, a to devět, dále osm v Moravskoslezském kraji a shodně po šesti muzeích je podpořeno v kraji Jihočeském, Středočeském a Zlínském.

Projektům schváleným k financování IROP nyní průběžně vydává Rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Přehled projektů v 76. výzvě IROP „Muzea II.“ schválených k financování naleznete ZDE. Přehled podpořených projektů z 21. výzvy IROP „Muzea“ naleznete ZDE.

Přehled schválených projektů 76. výzvy IROP ZDE

Přehled podpořených projektů 21. výzvy IROP ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtmanka Mračková Vildumetzová: S evropskou dotací by se měly dělat velké stavební akce

22:41 Hejtmanka Mračková Vildumetzová: S evropskou dotací by se měly dělat velké stavební akce

Komentář na facebookovém profilu k plánovaným investicím do silnic Karlovarského kraje.