Ministryně Dostálová: Výzvy, zaměřené na podporu složek IZS, se setkaly s opravdu mimořádným zájmem

15.10.2018 10:42 odp.

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, vyhlásil výsledky výzev, které byly určeny na podporu složek integrovaného záchranného systému (IZS). Dojde tak ke zvýšení připravenosti k možnosti řešení rizik a katastrof.

Ministryně Dostálová: Výzvy, zaměřené na podporu složek IZS, se setkaly s opravdu mimořádným zájmem
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

„Výzvy zaměřené na podporu složek IZS se setkaly s opravdu mimořádným zájmem. Podáno totiž bylo rekordních 529 žádostí v celkové částce zhruba 8 miliard korun. Jedná se o enormní převis, protože připravená částka činila 4,14 miliardy korun. V rámci vyjednávání příštího programového období chceme nejen techniku, ale vše co náš integrovaný záchranný systém potřebuje, opět podpořit,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Cílem výzev je zvýšení schopnosti adekvátní reakce na mimořádné události v souvislosti se změnami klimatu a novými riziky pro dosažení vyšší ochrany života, zdraví osob, majetku, hospodářských aktivit a životního prostředí.

K dnešnímu dni bylo podpořeno 266 projektů, z toho je již 176 projektů za jednu miliardu korun proplaceno. Dalších 39 projektů je zařazeno na seznamu náhradních projektů. Hodnocení projektů probíhalo v režii Centra pro regionální rozvoj, které pro IROP zajišťuje příjem a hodnocení projektových žádostí a poté i následný dohled nad jejich realizací.

Nejnákladnějším projektem v této oblasti podpory je projekt Ministerstva vnitra - Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu s podporou přes 600 milionů korun. Díky projektu bude pořízena technika a prostředky pro řešení mimořádných událostí z důvodu klimatických změn, konkrétně déletrvajícího sucha, orkánů a větrných smrští, nadprůměrných sněhových srážek nebo masivních námraz. Jedná se např. o velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky, pásové rypadlo s tahačem a podvalníkem nebo speciální automobilové žebříky s kloubovým ramenem, se záchrannou výškou 32 a 42 metrů. Průběžně se tedy pořídí 130 jednotlivých kusů techniky nebo souprav prostředků, které budou svěřeny do užívání třinácti hasičským záchranným sborům krajů a Záchrannému útvaru HZS ČR.

Přehled schválených projektů a projektů zařazených na seznam náhradních projektů podle jednotlivých výzev naleznete:
19. výzva IROP „Technika pro integrovaný záchranný systém“ ZDE
27. výzva IROP „Vzdělávací a výcviková střediska integrovaného záchranného systému“ ZDE
36. výzva IROP „Stanice integrovaného záchranného systému“ ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Spolupráce muzeí otvírá cestu k realizaci náročných projektů

6:37 Vinklátová (SLK): Spolupráce muzeí otvírá cestu k realizaci náročných projektů

Co spojuje tvůrce tak rozdílné, jako byli Bohumil Kubišta, Josef Čapek, František Hudeček, Kamil Lho…