Ministryně Marksová podepsala s Tuniskem Smlouvu o sociálním zabezpečení

22.11.2015 7:26

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová podepsala v pátek 20. listopadu na Úřadu vlády ČR s tuniským ministrem zahraničí Taiebem Baccouchem „Smlouvu o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Tuniskou republikou“. Smyslem sjednávání těchto smluv je poskytovat náležitou ochranu v sociální oblasti.

Ministryně Marksová podepsala s Tuniskem Smlouvu o sociálním zabezpečení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

„Tyto smlouvy respektují existující národní sociální systémy, ale stanoví přesná pravidla koordinace. Cílem je především umožnit čerpat dávky sociálního zabezpečení bez omezení z důvodu občanství, bydliště nebo kratší doby pojištění získané na území některého ze smluvních států.,“ uvedla ministryně Marksová.

Vymezením přesných pravidel účasti občanů na pojištění určitého státu, spolu se zajištěním nároků z toho plynoucích, se uvolní prostor pro snadnější pohyb pracovníků, podnikání a poskytování služeb. Co do věcného obsahu je návrh uceleným smluvním dokumentem vztahujícím se na všechny oblasti sociálního zabezpečení upravované v mezinárodní smluvní praxi.

Smlouva zahrnuje oblast:

- nemocenského pojištění (peněžitých dávek při nemoci a v mateřství),

- zdravotního pojištění (věcných dávek/zdravotní péče),

- důchodového pojištění (starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů),

- některých dalších dávek poskytovaných v ČR v rámci státní sociální podpory a obvykle upravovaných v mezinárodních smlouvách (přídavek na dítě, porodné a pohřebné), ? pracovních úrazů a nemocí z povolání (peněžitých i věcných dávek),

- dávek v nezaměstnanosti.

Lze předpokládat, že určitý počet osob českého původu bydlících v Tunisku získá díky smlouvě nárok na tuniské důchody a některým sjednání smlouvy z Tuniska fakticky umožní návrat do České republiky, neboť jim smlouva zajistí převod tuniských důchodů, což tuniské předpisy jinak neumožňují.

Smlouva ale může mít velký význam i pro české občany zaměstnané a pojištěné po určitou dobu v Tunisku, kteří by z tohoto důvodu při dovršení důchodového věku nesplnili podmínku potřebné doby českého pojištění pro nárok na český důchod (v roce 2018 to bude 35 let). Jde především o to, že i bez souběžného placení pojistného v České republice bude tato doba pojištění v Tunisku zohledněna při posuzování nároku na český „dílčí“ důchod.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čunek (KDU-ČSL): Jenom  jsem chtěl upozornit, že mnohé kraje nedostanou nic

18:46 Čunek (KDU-ČSL): Jenom jsem chtěl upozornit, že mnohé kraje nedostanou nic

Projev na 14. schůzi Senátu 11. prosince 2019 k zákonu o podpoře regionálního rozvoje