Ministryně Schillerová: Abyste něco mohl rozdávat, tak to nejdřív musíte mít

25.07.2019 21:55 | Zprávy

Projev na 10. schůzi Senátu dne 25. 7. 2019, ke změně zákona o evidenci tržeb.

Ministryně Schillerová: Abyste něco mohl rozdávat, tak to nejdřív musíte mít
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Děkuji za slovo, pane místopředsedo, já si jenom otočím poznámky a budu reagovat.

Padlo tady toho mnoho, celá řada argumentů, ať už věcných, ať už politických, já to vezmu nějak postupně.

My jsme nikdy netvrdili na Ministerstvu financí, že máme patent na rozum. A netvrdili jsme nikdy, že EET je to nejlepší řešení. My jsme pouze vyšli z toho, jaká řešení existují ve světě. V Evropě, ať nechodíme na druhý konec. Jsou tři. První jsou registrační pokladny. Ty například víc než 25 let mají na Slovensku, 27, u nás nic. Na Slovensku registrační pokladny více než 25 let. Přesto letos přešli na jaře na EET, kolegové na Slovensku. Máme asi 17, nebo dneska už 18 zemí v Evropské unii, které mají nějakou formu této registrace. Pak je kombinace elektronického a kombinace včetně nějakých registračních pokladen a pak převažují takovéto formy, protože žijeme ve světě moderních technologií, internetu.

Je logické, že jsme se inspirovali tehdy v Chorvatsku, i když jsme nepřejali chorvatský model bezezbytku. My jsme si celou řadu věcí udělali českou cestou, protože jsme vyšli z toho, že máme internet a že je to nejlevnější. Že si každý podnikatel může rozhodnout o tom, jakou formu si pořídí. Chytrý telefon s tiskárnou mu stačí. Může si dnes pronajmout. Nechtěli jsme žádnou certifikaci. Nechtěli jsme určovat a ukazovat na nějakou firmu, která tady bude mít monopol. Chtěli jsme, ať si to každý udělá, jak chce. A někdo si to spojil. Jsou podnikatelé, kteří na to čekali a propojili si to se skladovým hospodářstvím, s účetními programy, takže do toho investovali více. Se mzdovými programy, někdo se spokojil třeba s chytrým telefonem, z těch, co už dnes mají.

Ale vrátím se k té prvotní myšlence, že nemáme patent na rozum. Takže byli jsme kdykoliv otevřeni jinému řešení, ale já jsem ho neslyšela. A neříkejte mi prosím, neříkejte mi prosím – a já i po 25 letech ve finanční správě věřím, že většina podnikatelů je poctivých – neříkejte mi, že nepotřebujeme nic. To číslo si Český statistický úřad v roce 2013, 130 miliard zatajených tržeb, odhad Českého statistického úřadu, ne Ministerstva financí, nevycucal z prstu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Hlasování se očekává do značné míry symbolické

18:05 David (SPD): Hlasování se očekává do značné míry symbolické

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry Ursule von de…