Ministryně Šlechtová: V podpoře letectva patříme v Iráku ke klíčovým partnerům

8. 4. 2018 21:23

Ministryně obrany Karla Šlechtová podnikla v doprovodu zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Aleše Opaty první pracovní dvoudenní cestu do Iráku.

Ministryně Šlechtová: V podpoře letectva patříme v Iráku ke klíčovým partnerům
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany
reklama

V Bagdádu navštívila české vojenské policisty, kteří na policejní akademii jako instruktoři cvičí své irácké kolegy a společně s velvyslancem ČR v Iráku Janem Vyčítalem jednala s veliteli irácké armády i představiteli mnohonárodní protiteroristické operace Inherent Resolve. Zavítala i na leteckou základnu Balád, kde se setkala s českými a iráckými piloty a techniky a také s chemickými instruktory, kteří od února působí na základně Taji.

V Iráku nyní přibližně 50 českých vojáků cvičí letecký personál v obsluze českých bitevníků L-159, pomáhá při výcviku místní policie a školí irácké specialisty v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. Mise probíhá na žádost irácké vlády a v rámci mnohonárodní protiteroristické operace Inherent Resolve.

Základním zájmem je bezpečnost

„Ze všech jednání s partnery jednoznačně vyplynulo, že základním zájmem a potřebou je především bezpečnost. Ta je i základní podmínkou pro obnovu země. Proto je pomoc České republiky a české armády při výcviku a při budování nových schopností irácké armády a policie stále velmi důležitá a je o ni velký zájem. Těší mě, že zejména v oblastech podpory vojenského letectva nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení již dnes Česká republika v Iráku patří ke klíčovým partnerům,“ zdůraznila na jednání ministryně obrany Karla Šlechtová.

Prvními českými vojáky, se kterými se ministryně obrany s doprovodem na půdě Iráku pozdravila, byli vojenští policisté.

Ti na vojenské akademii u Bagdádu, pod italským velením, ale zato společně s pěti svými kolegy z řad příslušníků Policie ČR, školí nové a budoucí irácké policisty v základních policejních činnostech a ve střelecké, taktické nebo zdravotnické přípravě. Svým počtem sedmi instruktorů přitom česká armáda společně s Italy patří k nejpočetněji zastoupeným národům, které Iráku v oblasti výcviku nových policistů pomáhají.

Ministryně obrany Karla Šlechtová se také setkala s vojáky z libereckého pluku radiační, protichemické a biologické ochrany, kteří se od února letošního roku nově podílejí na výcviku a přípravě iráckých vojáků v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. Ti tvoří vůbec první českou armádní jednotku z této oblasti, která v zemi působí. Právě výcviku specialistů na ochranu proti zbraním hromadného ničení přikládá irácká vláda mimořádný význam.

Předávání zkušeností iráckým pilotům a technikům

Na základně iráckého letectva Balád, přibližně 80 km od Bagdádu, se ministryně obrany Karla Šlechtová podrobně seznámila s prací a výsledky českého leteckého poradního týmu, který v Iráku působí od srpna 2016. Jeho jádro tvoří příslušníci leteckého personálu z Čáslavi, kteří iráckým pilotům a technikům předávají své zkušenosti s provozem letounů L-159 tak, aby bylo irácké letectvo schopné české moderní bitevníky provozovat zcela samostatně.

„Iráčtí velitelé a letci vysoce oceňují bojovou hodnotu českých letounů, se kterými uskutečnili řadu úspěšných bojových misí proti tzv. Islámskému státu, a stejně tak hodnotí i naši odbornou pomoc a asistenci. Piloti i technický personál mají velkou motivaci a s rostoucí praxí a bojovými zkušenostmi roste i jejich důvěra ve vlastní schopnosti,” uvedla ministryně Šlechtová.

Vysoké teploty a také prašnost na základně Balád často vedou k tomu, že pracovní den pro české vojáky i jejich irácké kolegy začíná již kolem čtvrté ráno. Důkladnou předletovou kontrolu provádějí sami Iráčané, kterým jsou naši vojáci připraveni poradit či pomoci. Ani vlastní letovou akcí iráckých pilotů, ať již bojového nebo cvičného charakteru, den zdaleka nekončí. Zatímco techniky čeká další kontrola a doplnění letounů palivem, případně výzbrojí, piloti hodnotí průběh celé mise. Další irácký personál se účastní teoretické části výcviku, jejímž cílem je i příprava instruktorů, kteří se budou na výcviku svých kolegů dále podílet.

Ministryně ocenila přínos a profesionalitu

V závěru své první pracovní cesty do Iráku ministryně obrany Karla Šlechtová všem vojákům poděkovala a ocenila přínos, profesionalitu a vysoké nasazení všech českých vojáků na iráckém území: „Naši vojáci mají s výcvikem v zahraničí opravdu velké zkušenosti a co více, také vynikající hodnocení a výsledky. Přesvědčila jsem se o tom v Afghánistánu a nyní také v Iráku. Jsem hrdá na to, že stejně dobře a obětavě, jako pracují doma, pracují pod českou vlajkou také zde v Iráku. Ať jsou to letci, vojenští policisté, nebo chemici, dělají naší zemi čest, a já jim za to ze srdce děkuji,“ uzavřela ministryně obrany Karla Šlechtová.

Návrh nového mandátu pro působení Armády ČR v zahraničních operacích, který nyní ministryně obrany předkládá vládě ČR a oběma komorám Parlamentu ČR, předpokládá možnost v dalších dvou letech do Iráku vyslat až 110 českých vojáků.

Ti se mohou i nadále podílet na výcviku a přípravě iráckých vojáků, policistů a expertů na ochranu proti zbraním hromadného ničení, případně na rozvoji operačních schopností iráckého letectva. Další čeští vojáci mohou ke stabilizaci země pomoci i v dalších oblastech, například v rámci nové výcvikové mise, kterou k podpoře Iráku nyní na vojenské úrovni plánuje Severoatlantická aliance.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Veřejnost nezajímá, jestli to bude podle pandemického nebo krizového zákona

20:35 Výborný (KDU-ČSL): Veřejnost nezajímá, jestli to bude podle pandemického nebo krizového zákona

Projev na 88. schůzi Poslanecké sněmovny dne 26. února 2021 k informacím vlády o pandemické situaci …