Ministryně Šlechtová: Vojáci mě naučili, jak probíhají zahraniční mise

30.04.2018 14:12

V Národním památníků na Vítkově v Praze se na slavnostním nástupu sešli příslušníci Armády ČR, Vojenské policie a Policie ČR, kteří se vrátili z nasazení v zahraniční misi z Afghánistánu, Iráku a Ukrajiny. Medaile a další ocenění jim předala ministryně obrany Karla Šlechtová, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž a náměstek policejního prezidenta plukovník Jaroslav Wild. Ceremoniálu se dále účastnil poslanci Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jan Lipavský a Pavel Růžička a přidělenec USA v ČR plukovník Mark Wootan.

Ministryně Šlechtová: Vojáci mě naučili, jak probíhají zahraniční mise
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová

Jednalo se o 161 vojáků z 9. strážní roty BAF, kteří od října 2017 do dubna 2018 plnili úkoly v rámci mise Resolute Support v afghánském Bagrámu. Jádro jednotky tvořili příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce, které doplňovali vybraní specialisté z dalších útvarů AČR. V Afghánistánu působilo také 14 příslušníků jednotky Vojenské policie KAMBA, kteří od listopadu 2017 do letošního března v Kábulu zajišťovali ochranu Zastupitelského úřadu ČR a ochranu osob.

„Já vždycky budu na vojáky z této mise vzpomínat, protože mě vlastně naučili, jak probíhají zahraniční mise. Vysvětlili, že oni jako vojáci chtějí na ty mise jezdit, protože je to pro ně velký přínos. Nejen to, že tam cvičí, ale některé věci si zkusí, jak na Bagrámu, tak naše Vojenská policie v Kábulu, která tam hlídá zastupitelský úřad,“ připomněla ministryně obrany Karla Šlechtová, že se s českými vojáky setkala během své návštěvy v Afghánistánu a Iráku, a dodala: „Já jsem se v Afghánistánu setkala s generály americkými, britskými a afghánskými. A Česká republika je velice pozitivně kvitována za schopnosti našich vojáků a za to jsem na ně velice pyšná.“

„Je to pro mě povinnost, ale v prvé řadě je to pro mě radost, když přijdu na Vítkov a mohu pozdravit vojáky, kteří plní úkoly na různých místech ve světě. Dnes jste to vy a je to velice příjemný pocit pro mě, protože jste poslední kontingent, který mohu pozdravit před svým odchodem z funkce náčelníka Generálního štábu,“ uvedl ve svém projevu armádní generál Josef Bečvář.

Ministryně obrany Karla Šlechtová při této příležitosti udělila dva Záslužné kříže ministryně obrany, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář udělil šesti vojákům Čestný odznak AČR Za zásluhy a zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner udělil čtyřem vojákům věcné ceny. Všem vojákům pak ministryně obrany osobně předala Medaile ministryně obrany ČR Za službu v zahraničí.

Na Vítkově byli s vojáky oceněni i policisté

„Pro mě je velikou ctí a mám obrovskou radost, že jsme spojili nejen vojáky, ale i Policii České republiky na tento vzácný den a mohli jsme společně po domluvě s ministrem vnitra a policejním prezidentem přivítat i policisty z Iráku a Ukrajiny, kteří jste tam sloužili,“ uvedla ministryně obrany.

Z Iráku se vrátila 2. výcviková jednotka Policie České republiky. Pět policistů se zapojilo do výcviku iráckých policistů v Bagdádu. Podíleli se např. na výcviku v detekování a likvidaci nástražných systémů (C-IED) a dalším speciálním výcviku. Na výcviku se v rámci Koalice v boji proti tzv. Islámského státu podílejí také čeští vojenští policisté.

Slavnostního nástupu se také zúčastnili tři policisté, kteří působili v rámci pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině.

Tito policisté pak z rukou náměstka policejního prezidenta plukovníka Jaroslava Vilda obdrželi Medaile ministra vnitra za službu v zahraničí, odznak a plaketu za službu v misi OBSE na Ukrajině a výcvikové misi v Iráku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Felcman (Zelení): Lyžování na Ještědu nemá dle Rattaje budoucnost. Přesto se tu plýtvá voda

10:48 Felcman (Zelení): Lyžování na Ještědu nemá dle Rattaje budoucnost. Přesto se tu plýtvá voda

Zcela bizarní podoby nabírá kauza nových sjezdovek na Ještědu. Sám nejvyšší šéf společnosti TMR otev…