Předně, nikdo z nás není zrovna nadšen z toho, že toto memorandum bylo podepsáno necelé tři týdny před volbami. Je totiž možné, že budou ve volbách zvoleny politické strany s jiným názorem na těžbu a ty budou zažívat horké chvilky, až budou vysvětlovat buď těžebním firmám porušení deklarace memoranda, nebo voličům důvody neplnění slibovaného programu. Mnohem logičtější je takový dokument podepsat na začátku volebního období, a pak z něj vyplývající závazky několik dalších let plnit.
Jisté však je, že memorandum samo o sobě není právně závazné, protože pouze shrnuje výsledky dlouhodobého jednání mezi dotčenými stranami. Ty skutečně důležité dokumenty se teprve budou podepisovat.
O čem se málo mluví, je rizikovost celého projektu těžby na Cínovci. Lithium se totiž nebude vyrábět ze solanek, které jsou v hlavních nalezištích hned pod povrchem, ale z lithné slídy obsažené v cinvalditu, jejíž hlubinná těžba i zpracování je pracnější, obsah lithia nižší (pouze 0,2 % lithia z vytěžené rudy) a nebyla dosud těžena v takové míře.
Dalším důležitým faktorem je cena lithia. Ta je teď sice na rekordní úrovni díky spekulaci na masové rozšíření elektromobilů (její růst připomíná bublinu před prasknutím), otázkou ale je, zdali bude vysoká i za těch několik roků, kdy se začne těžit. Technologické firmy se snaží k relativně vzácnému lithiu nalézt alternativu a je možné, že dojde k technologickém průlomu a cena lithia klesne natolik, že těžba na Cínovci nebude výnosná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV