Mises (Svobodní): Střízlivý pohled na těžbu lithia z Cínovce

09.10.2017 15:37 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo 2. října s firmou European Metals memorandum o těžbě lithia. To vzbudilo zájem politiků a veřejnosti. Začaly se šířit různé nepodložené zvěsti o tom, že pod Cínovcem leží lithiový poklad, naše gigantické národní bohatství, které ministr prodal do ciziny. Pojďme se podívat na to, jak tomu je ve skutečnosti.

Mises (Svobodní): Střízlivý pohled na těžbu lithia z Cínovce
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Předně, nikdo z nás není zrovna nadšen z toho, že toto memorandum bylo podepsáno necelé tři týdny před volbami. Je totiž možné, že budou ve volbách zvoleny politické strany s jiným názorem na těžbu a ty budou zažívat horké chvilky, až budou vysvětlovat buď těžebním firmám porušení deklarace memoranda, nebo voličům důvody neplnění slibovaného programu. Mnohem logičtější je takový dokument podepsat na začátku volebního období, a pak z něj vyplývající závazky několik dalších let plnit.

Jisté však je, že memorandum samo o sobě není právně závazné, protože pouze shrnuje výsledky dlouhodobého jednání mezi dotčenými stranami. Ty skutečně důležité dokumenty se teprve budou podepisovat.

O čem se málo mluví, je rizikovost celého projektu těžby na Cínovci. Lithium se totiž nebude vyrábět ze solanek, které jsou v hlavních nalezištích hned pod povrchem, ale z lithné slídy obsažené v cinvalditu, jejíž hlubinná těžba i zpracování je pracnější, obsah lithia nižší (pouze 0,2 % lithia z vytěžené rudy) a nebyla dosud těžena v takové míře.

Dalším důležitým faktorem je cena lithia. Ta je teď sice na rekordní úrovni díky spekulaci na masové rozšíření elektromobilů (její růst připomíná bublinu před prasknutím), otázkou ale je, zdali bude vysoká i za těch několik roků, kdy se začne těžit. Technologické firmy se snaží k relativně vzácnému lithiu nalézt alternativu a je možné, že dojde k technologickém průlomu a cena lithia klesne natolik, že těžba na Cínovci nebude výnosná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Členství v NATO a Evropské unii, zvyšování výdajů na obranu a vnitřní bezpečnost

4:29 Ministr Rakušan: Členství v NATO a Evropské unii, zvyšování výdajů na obranu a vnitřní bezpečnost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání s prezidentem.