Aby tato nespokojenost nevyvolávala nestabilitu společnosti a neoslabovala její sílu byly v řeckých městech již v pátém století před naším letopočtem pokusy zavést rozhodování podle většiny hlasujících, tedy demokracii. Největší myslitel té doby Sokrates se o tom vyjádřil kriticky a přitom s geniální prozíravostí popsal, co se bude platit i za dva a půl tisíce let:
"Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie."
Z našich současníků to doplnil profesor Koukolík odbornými poznatky během pořadu Hyde park na ČT24. Uvedl, že mezi politiky je čtyřikrát větší koncentrace psychopatů, než v běžné populaci. Prosazují se více ti uchazeči, kteří chtějí vládnout a inkasovat a ne sloužit, jsou asociální a smýšlejí neoliberálně. Mají vlastnosti, které brání tomu, aby mohli být prospěšní pro občany, které politici v zastupitelské demokracii zastupují. Tím je vysvětleno, proč parlament dlouhodobě tak špatně spravuje stát a mnohá jeho rozhodnutí připadají lidem jako zločinná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV