V uplynulých dnech jsme s kolegy z Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny navštívili Itálii – zemi, která je pro Česko pátým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Naše spolupráce má ale potenciál být ještě silnější a rozmanitější.
První zastávka: Terst, kde začíná ropovod TAL. Právě jeho rozšíření významně přispělo k naší energetické bezpečnosti – umožnilo snížit závislost na dodávkách z východu a posílilo stabilitu dodávek ropy.
Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?Anketa
V Římě jsme jednali s kolegy z italského parlamentu – konkrétně s výbory pro životní prostředí, dopravu a průmysl a také s předsedou meziparlamentní skupiny On. Nazario Paganem. Společným tématem byla energetika, vysokorychlostní železnice nebo dopady evropských zelených regulací na automobilový průmysl. V mnoha oblastech máme s Itálií podobný pohled a zájem hájit společné pozice.
Zajímavou částí programu byl kulatý stůl s firmami jako ENI nebo IVECO, kde jsme probírali možnosti dalšího zapojení do spolupráce s českými partnery. Účastnil se i ministr životního prostředí Petr Hladík.
Navštívili jsme také sídlo svazu průmyslu Confindustria, kde jsme diskutovali ekonomické výhledy a vliv mezinárodního obchodu na průmysl.
Našich jednání se účastnili zástupci Italsko-české obchodní a průmyslové komory – Danilo Manghi a Aldu Amati, která zajišťuje spolupráci mezi českými a italskými firmami.
A na závěr jedna opravdová zajímavost: Navštívili jsme podzemní laboratoře Gran Sasso, jedny z největších na světě. Vědci tam zkoumají neutrina, temnou hmotu i vesmírné částice. Aby ochránili své přístroje před přírodní radioaktivitou, používají olovo staré přes 2000 let – vylovené z vraku římské lodi.
Itálie je pro nás důležitý partner, spolupráci chceme nadále rozvíjet. Už během cesty jsme o některých nových projektech začali jednat.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV