Munzar (ODS): Jak je to s rodičákem, daňovým balíčkem a obstrukcemi?

03.11.2019 6:32

Komentář na facebookovém profilu k pátečnímu jednání Poslanecké sněmovny

Munzar (ODS): Jak je to s rodičákem, daňovým balíčkem a obstrukcemi?
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)
reklama

Andrej Babiš a ministryně Schillerová tvrdí, že opozice obstrukcemi blokuje rodičovský příspěvek. To je nesmysl. Nenechte se vládou obalamutit. Zvýšení příspěvku podporujeme a zvýšení příspěvku nesouvisí se zvýšením daní.

Rodičovský příspěvek a návrh na zvýšení daní vláda předložila jako dva samostatné, nijak nesouvisející návrhy. Na začátku předložení zástupci vlády neříkali, že daňový balíček souvisí s rodičovským příspěvkem. Neřekli to ani v prvním, ani ve druhém čtení obou návrhů. Teprve až když zjistili, že budou mít problém s prosazením zvýšení daní, tak ty dva body začali spojovat. A nejdříve chtějí schválit zvýšení daní a až potom zvýšení příspěvku. Což je podraz na veřejnost, protože dobře vědí, že zvýšení rodičovského příspěvku, na rozdíl od zvýšení daní, podpoří všechny strany.

Jak tedy probíhal páteční den? Od 9 hodin byla svolána z iniciativy ODS a opozice mimořádná schůze, která měla jediný bod - rodičovský příspěvek. Na této schůzi se mělo zvýšení schválit. A byly to koaliční strany, které čas této schůze omezily do 10.30. A většinu času na schválení vyčerpala ministryně Maláčová svým projevem. Dokonce kvůli odporu koaličních stran neprošel ani návrh, aby se v jednání o rodičovském příspěvku pokračovalo ještě ten samý den od 12 hod. Místo toho se pokračovalo v jednání o zvýšení daní.

Jak tedy budeme postupovat při schvalování rodičovského příspěvku? Předložili jsme vlastní návrh, aby se zvýšení příspěvku týkalo všech rodičů, tedy i těch, kteří stále pečují o dítě do 4 let, ale původní částku stihnou vyčerpat do doby účinnosti zákona. Ale i pokud neprojde náš návrh, tak podpoříme původní vládní návrh, který se týká cca 80 % rodičů. Schválení zvýšení rodičovského příspěvku by tedy bylo bezproblémové. Vláda z toho problém udělala sama, když rodičovský příspěvek účelově a dodatečně spojila se zvýšením daní a daňový balíček předřadila před rodičovský příspěvek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS a TOP 09: Senát podpořil přijetí pomoci z NATO a EU

9:09 ODS a TOP 09: Senát podpořil přijetí pomoci z NATO a EU

Senátoři ODS a TOP 09 vítají přijetí pomoci od spojenců NATO a EU. Zároveň podporují vyplácení ošetř…