Murňák (Piráti): Stavět u Džbánu se nebude. Praha zamítla změnu územního plánu

25.02.2022 11:03 | Tisková zpráva

Pražské zastupitelstvo dnes neschválilo změnu územního plánu v okolí přírodního koupaliště Džbán. Hrozila u něj výstavba bytového a kancelářského komplexu. Zastupitelstvo hlavního města Prahy tak ukázalo, že bytové domy a kanceláře v parku Šárka-Lysolaje nechce.

Murňák (Piráti): Stavět u Džbánu se nebude. Praha zamítla změnu územního plánu
Foto: pirati.cz
Popisek: Tomáš Murňák

Koupaliště Džbán a pozemky kolem něj kdysi patřily státnímu podniku Pražská kanalizace a vodní toky. Stát měl původně pozemky převést bezúplatně na hlavní město, které s Ministerstvem financí jakožto zástupcem státu podepsalo právě v této věci Memorandum. Pozemky ovšem nakonec koupila od státu společnost Molepoi. Developer Molepo, který  v roce 2011 zakoupil pozemky od státu, požádal Prahu o změnu pozemků v přírodním parku Divoká Šárka z nezastavitelných na zastavitelné. Ohrozil tak charakteristiku tohoto území tím, že by na nezastavitelných pozemcích, na kterých se dnes nachází zeleň, postavil bytový a kancelářský komplex.

Na dnešním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se projednával bod týkající se právě této změny územního plánu na těchto pozemcích. Tisk k neschválení změny předkládal náměstek primátora Petr Hlaváček. Mimo samotné změny taktéž Zastupitelstvo projednalo petici, která proti této výstavbě bojuje, a vyšlo tak petentům vstříc.

Společnost Molepo se dokonce neštítila použít vydírací taktiku. Hrozila, že hojně využívané koupaliště Džbán uzavře pro veřejnost do doby, než jí Praha na pozemcích okolo Džbánu stavět povolí. Svůj krok odůvodnila především havarijním stavem celého areálu. Opravu chtěla společnost uhradit z peněz získaných z prodeje nemovitostí.

“Jsem velmi rád, že Zastupitelstvo hlavního města Prahy odmítlo povolit změnu územního plánu v Šáreckém údolí a v těsném okolí koupaliště Džbán. Tím pro nás zůstane zachován prostor pro odpočinek spousty Pražanů zachován. Džbán jako koupaliště nevyužívají pouze obyvatelé Prahy 6, ale lidé z celé Prahy a je nemyslitelné, aby toto přírodní koupaliště bylo obehnáno bytovkami. Do budoucna je potřeba v Praze zachovat co nejvíce zelených ploch pro aktivní odpočinek obyvatel i jako zelené plíce města,” komentuje situaci Tomáš Murňák, místopředseda Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči ZHMP.

Hlavní město se nebrání případnému možnému odkupu pozemků do svého vlastnictví. Dle předběžných zpráv nabídne developerovi stejnou sumu, za jakou firma Molepo pozemky v roce 2011 zakoupila. Zároveň chtějí zastupitelé hlavního města celou situaci ohledně prodeje pozemků v Šáreckém údolí prošetřit z důvodu podezření na pochybení ze strany bývalého vedení města. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…