V rámci kampaně Dejme dětem rodinu budou i letos oceněni výjimeční lidé, kteří se rozhodli nabídnout zázemí dětem, které by jinak musely být v ústavu. Krajský úřad přijímá nominace do 17. července.
„Ve srovnání s ostatními je Moravskoslezský kraj na absolutní špici, máme nejvíce dětí v pěstounské péči. Daří se nám hledat obětavé lidi, kteří nabídnou zázemí a lásku dětem, které by jinak musely vyrůstat v dětském domově. Aktuálně evidujeme skoro tři a půl tisíce dětí, které žijí u pěstounů, a já věřím, že se nám podaří najít rodinu i dalším,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.
V Moravskoslezském kraji je v náhradní rodině přes 3 300 dětí, druhé největší množství je ve Středočeském kraji, kde u pěstounů žije něco málo přes 2 tisíce dětí. „Ten rozdíl je velmi znatelný. Jsou zcestné spekulace, že důvodem takového výrazného rozdílu je vyšší nezaměstnanost v našem kraji a honba za příspěvky na péči. Náš region je v přístupu k dětem, které nemohou žít se svými rodiči, výjimečný dlouhodobě. Už v 70. letech minulého století, kdy byla prakticky nulová nezaměstnanost, a kdy se příspěvky pohybovaly v řádech jen několika málo stovek korun, byl na severní Moravě zájem o pěstounství nadstandartní. Mohlo to být tím, že hlavně v našem kraji si odborníci v čele s profesorem Matějčkem ověřovali potřeby rodinného zázemí a právě u nás probíhalo velké množství pilotních projektů náhradní rodinné péče,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil s tím, že oceňování pěstounů má být poděkováním za obětavost, ale také motivací pro další lidi, aby pomoc dítěti bez rodinného zázemí zvážili.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV