Navrátilová (VV): Firemní školky jsou dobrá alternativa

27.6.2011 2:17 odp.

V současné době se firemní školky dají spočítat na prstech a díky podpoře ministerstva školství pod vedením Josefa Dobeše (VV) by se to mělo změnit.

Navrátilová (VV): Firemní školky jsou dobrá alternativa

„Vítám, že ministerstvo školství chce podpořit vznik firemních školek. Omezené kapacity veřejných mateřských škol jsou doslova alarmující a firemní školky můžou být dobrou alternativou," říká poslankyně VV Dagmar Navrátilová v souvislosti s tím, že MŠMT připravilo podmínky k podpoře firemních školek, a to v rámci novely školského zákona. V praxi by se měly projevit už od 1. září letošního roku.

„Velkou výhodou firemních školek je, že vycházejí vstříc zaměstnaným matkám, lépe reagují na pracovní dobu. Krásnou ukázkou toho je firemní školka v nemocnici, která umožňuje pracující matce zapojit se dokonce do směnného provozu. Navíc ministerstvo školství nebude bránit tomu, aby se otevřely dětem mladším tří let, pokud k tomu budou mít dostatečně kvalifikovaný personál. Jeslí je minimum a řada matek by se ráda vrátila do práce dříve," říká poslankyně Navrátilová.

V současné době se firemní školky dají spočítat na prstech a díky podpoře ministerstva školství pod vedením Josefa Dobeše (VV) by se to mělo změnit. Pokud se totiž zapíší do školského rejstříku a budou dodržovat zákon a předpisy, stát je bude v prvním roce dotovat 60 % normativu a v dalších letech dokonce až 100 %. „Budou ale muset dodržovat hygienické normy, zajistit odborně kvalifikovaný pedagogický personál, učit v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání a absolvovat kontroly České školní inspekce," tlumočí poslankyně stanovisko, které minulý týden zaznělo na semináři, pořádaném ministrem Dobešem na téma firemních školek.

Podle Dagmar Navrátilové návrh novely školského zákona specifikuje firemní školky poměrně velkoryse. „Firma si může najmout odborného provozovatele nebo se může několik menších firem spojit a provozovat školku společně. Pokud firemní školka nenaplní kapacitu, může nabídnout své služby jiné firmě či dětem, jejichž rodiče nejsou firemními zaměstnanci," doplňuje poslankyně VV.

Více:
Dobešův plán: Firemní školky dostanou dva tisíce na dítě

##PROFIL 2284##

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berg (KOV): Město poskytne občanům výhodnější půjčky na zlepšení úrovně bydlení

15:54 Berg (KOV): Město poskytne občanům výhodnější půjčky na zlepšení úrovně bydlení

Vsetínští zastupitelé na červnovém zasedání schválili novou podobu pravidel pro tvorbu a použití pro…