Němečková Crkvenjaš (ODS): Duševně nemocní lidé zažívají permanentní období nejistot a strachu

14.04.2022 7:35 | Tisková zpráva

Ve středu se v Poslanecké sněmovně uskutečnil seminář na téma „Péče o duševně nemocné v době pandemie či války a vhodná komunikace s nimi“. Seminář pořádal sněmovní výbor pro zdravotnictví pod záštitou svých místopředsedů Zdeňky Němečkové Crkvenjaš a Toma Philippa.

Němečková Crkvenjaš (ODS): Duševně nemocní lidé zažívají permanentní období nejistot a strachu
Foto: Facebook Zdenky Němečkové Crkvenjaš
Popisek: Zdenka Němečková Crkvenjaš

Lidská psychika je velmi složitá a v náročném období, jako je pandemie a s ní související lockdown či současná válka na Ukrajině, se může do úzkých dostat i člověk, který žádné psychické problémy nemá. Pro duševně nemocné je pak toto období daleko kritičtější a nebezpečnější. Je nutné jim pomoct a aktivně s nimi komunikovat.

„Pandemie koronaviru otřásla celou naší společností. Velké množství lidí se stále vyrovnává se ztrátou svých blízkých. Strávili jsme dlouhý čas v izolaci. Mnozí z nás řeší ekonomické problémy apod. V současné době navíc celý svět zasáhla válka na Ukrajině, která negativně ovlivňuje celou naši společnost. Duševně nemocní lidé zažívají permanentní období nejistot a strachu, které je pro ně velmi nebezpečné. I proto jsem se rozhodla uspořádat tento seminář, abychom začali řešit, jak této rizikové skupině pomoct v jejich každodenním nelehkém boji s jejich duševním onemocněním,“ sdělila MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

„Duševně nemocní jsou v tomto ohledu velmi ohroženou skupinou. Pandemie a válka se však podepsaly na celé naší společnosti. Lidé trpí depresemi, úzkostmi a stresem, které negativně ovlivňují jejich zdraví. I proto je zapotřebí hledat možnosti, jak celospolečensky podpořit prevenci duševních onemocnění,“ doplnil MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda Správní rady VZP.

Během období pandemie někteří pacienti přestali využívat terapeutických služeb. Odborníci zaznamenali vyšší nárůst recidiv.

„Léčba našich pacientů byla negativně ovlivněna především dlouhodobou společenskou izolací. U lidí s psychotickým onemocněním je toto působení na první pohled neviditelné. Většina z nich má dlouhodobě sklony se od společnosti separovat. Během pandemie měli větší tendenci zavírat se doma a nevycházet. Naším největším úkolem proto bylo je dostat z této ulity osamocení. Zhoršení jejich stavu v izolaci by totiž pro ně mohlo mít tragické následky,“ zdůraznil MUDr. Michal Risler, primář Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ODS , zdravotnictví , Philipp , Němečková Crkvenjaš

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…