Němečková Crkvenjaš (ODS): Duševně nemocní lidé zažívají permanentní období nejistot a strachu

14.04.2022 7:35 | Tisková zpráva

Ve středu se v Poslanecké sněmovně uskutečnil seminář na téma „Péče o duševně nemocné v době pandemie či války a vhodná komunikace s nimi“. Seminář pořádal sněmovní výbor pro zdravotnictví pod záštitou svých místopředsedů Zdeňky Němečkové Crkvenjaš a Toma Philippa.

Němečková Crkvenjaš (ODS): Duševně nemocní lidé zažívají permanentní období nejistot a strachu
Foto: Facebook Zdenky Němečkové Crkvenjaš
Popisek: Zdenka Němečková Crkvenjaš

Lidská psychika je velmi složitá a v náročném období, jako je pandemie a s ní související lockdown či současná válka na Ukrajině, se může do úzkých dostat i člověk, který žádné psychické problémy nemá. Pro duševně nemocné je pak toto období daleko kritičtější a nebezpečnější. Je nutné jim pomoct a aktivně s nimi komunikovat.

„Pandemie koronaviru otřásla celou naší společností. Velké množství lidí se stále vyrovnává se ztrátou svých blízkých. Strávili jsme dlouhý čas v izolaci. Mnozí z nás řeší ekonomické problémy apod. V současné době navíc celý svět zasáhla válka na Ukrajině, která negativně ovlivňuje celou naši společnost. Duševně nemocní lidé zažívají permanentní období nejistot a strachu, které je pro ně velmi nebezpečné. I proto jsem se rozhodla uspořádat tento seminář, abychom začali řešit, jak této rizikové skupině pomoct v jejich každodenním nelehkém boji s jejich duševním onemocněním,“ sdělila MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš, místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

„Duševně nemocní jsou v tomto ohledu velmi ohroženou skupinou. Pandemie a válka se však podepsaly na celé naší společnosti. Lidé trpí depresemi, úzkostmi a stresem, které negativně ovlivňují jejich zdraví. I proto je zapotřebí hledat možnosti, jak celospolečensky podpořit prevenci duševních onemocnění,“ doplnil MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda Správní rady VZP.

Během období pandemie někteří pacienti přestali využívat terapeutických služeb. Odborníci zaznamenali vyšší nárůst recidiv.

„Léčba našich pacientů byla negativně ovlivněna především dlouhodobou společenskou izolací. U lidí s psychotickým onemocněním je toto působení na první pohled neviditelné. Většina z nich má dlouhodobě sklony se od společnosti separovat. Během pandemie měli větší tendenci zavírat se doma a nevycházet. Naším největším úkolem proto bylo je dostat z této ulity osamocení. Zhoršení jejich stavu v izolaci by totiž pro ně mohlo mít tragické následky,“ zdůraznil MUDr. Michal Risler, primář Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Tady je recept, jak nastartovat růst ekonomiky

18:02 Fiala (SPD): Tady je recept, jak nastartovat růst ekonomiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poklesu reálných mezd.