Niedermayer (TOP 09): Dvojí kvalita potravin má i své výhody. Sklenice není vždy poloprázdná

19.04.2019 7:32

Komentář na facebookovém profilu k dvojí kvalitě potravin

Niedermayer (TOP 09): Dvojí kvalita potravin má i své výhody. Sklenice není vždy poloprázdná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Jiný pohled na "českou prohru"... Má totiž dvě kvality

I přes to, že parlament dnes velkou většinou potvrdil dohodu s ministry o omezení možnosti klamat spotřebitele "dvojí kvalitou výrobků", což byl jeden ze silně znějících požadavků naší země na Unii, reakce v mediích ukazují nespokojenost našich poslanců s tímto výsledkem.

Sklenice napůl plná napůl prázdná je něco, co v politice existuje. Mně se zrovna tak "skoro prázdná" nejeví... Proč?

1. Ve své snaze udělat z tohoto "evropský problém" jsme uspěli a legislativa předjímá, že bude-li třeba, dojde na další změny.

2. Při kvalitní práci domácích orgánů (ČOI) i toto podle mne povede ke zlepšení. "Šmejdovské techniky" nahradit maso separátem asi těžko někdo objektivně a legitimně obhájí a myslím, že firmy se budou snažit konfliktům vyhnout, neb by v nich jejich reputace utrpěla.

3. Extrémně přísná legislativa, vyžadující, aby stejné výrobky byly zcela totožné (což je něco jiného než nešizené) by vedla k riziku ukončení místní produkce globálních výrobků. Jejich výroba by se často koncentrovala do jedné nebo mála továren, s důsledky na dopravu a životní prostředí. O práci by přišli i lokální dodavatelé (české jahody jsou jiné než španělské a třeba by vyžadovaly úpravu v receptu třeba na jogurt) a nevím, zda je toto ten lepší svět.

4. Ani tato legislativa nezabrání vstupu výrobky mizerné kvality na trh. Ty mají obvykle lokální nebo specifické označení a budou se prodávat dál. Proti nim se musíme bránit jinak.

5. Pokud by to stát s bojem proti "zboží druhé kategorie" myslel vážně, nástrojů bude mít víc než dost. Kromě využití této úpravy, či dokonce národní úpravy by hlavně měl podpořit nezávislé spotřebitelské organizace (či kvalitní pořady a média) tak, aby výrobci, kteří se k nim spotřebitelům "nechovají hezky", zaplatili vysokou cenu za ztrátu reputace...

Jistě, byl bych raději, kdyby znění bylo o stupínek dva přísnější, ale tohle beru též. I proto, že pokud by poslanci vyslyšeli volání po úpravě dohody, s velkou pravděpodobností by legislativa vůbec nevznikla (což na plénu potvrdil šéf vyjednávačů a zní to věrohodně)...

Takže, posuďte sami, zda to je porážka nebo spíše rozumná dohoda.

P.S. Je pozoruhodné, jak neúprosně se do komisařky Jourové (za hnutí ANO) a dohody ministrů (kde sedí člen vlády premiéra Babiše) poustila za tuto dohodu poslankyně za hnutí ANO. Asi je někde porucha v komunikaci či velká touha po volebních bodech... Zatímco "opoziční" poslankyně za KDU, která se otázkou léta zabývá, dohodu, stejně jako já, docela bere...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Červenka (Trikolóra): O co jde FITESu...

10:07 Červenka (Trikolóra): O co jde FITESu...

Předpokládám, že před únorovou volbou šesti nových radních jsou již spacáky nachystány a Peszynski, …