Nový (TOP 09): Zajímejte se. Bez toho může spojená Evropa skončit

21. 5. 2018 16:24

Americký filozof George Santayana kdysi prohlásil: „Ten, kdo si nepamatuje svoji minulost, je odsouzen k jejímu opakování.“ Proto je tak důležité porozumět podstatě evropských integračních procesů, které v druhé polovině dvacátého století odstartovaly zásadní změny politického, ekonomického a institucionálního uspořádání Evropy.

Nový (TOP 09): Zajímejte se. Bez toho může spojená Evropa skončit
Foto: TOP 09 / Ivan Štefko
Popisek: Miloš Nový

K podnětům tvořícím základní stavební kameny evropské sounáležitosti mj. patří motivy evropské soudržnosti jako prostředku k překonání destruktivních sil nacionalismu, ochrany proti německé a sovětské rozpínavosti a pokusu o aplikaci amerického modelu ekonomického růstu, prosperity, politické stability apod.

V ekonomické rovině se integrační procesy odvíjely od pásma volného obchodu, celní unie a společného trhu, k hospodářské a měnové unii. Ekonomická integrace tak vychází ze základních ekonomických principů. Jedním z nich je poznání, že specializací a vzájemným obchodem si mohou polepšit obě strany. Domácí lobbyistické skupiny, které nejsou schopny odolat tlaku zahraniční konkurence, velmi často vyvíjejí politický tlak na národní vlády ve smyslu uvalení překážek mezinárodního obchodu. K prosazení svých cílů často využívají „mýty obchodního ochranářství“, jež mohou ve špatně informované laické veřejnosti nalézt svoji politickou podporu. Pokud bude takových občanů většina, může to skončit rozhodnutím o vystoupení ČR z EU. Na případný Czexit by v Plzeňské kraji výrazně doplatily exportně orientované firmy jako je Škoda Transportation, Plzeňský Prazdroj, Stock Plzeň apod., ale také studenti ZČU využívající studentské výměnné pobyty Erasmus. Proto říkám: „Zajímejte se o výhody spojené Evropy, zajímejte se o fakta.“

MILOŠ NOVÝ, EMERITNÍ DĚKAN FAKULTY EKONOMICKÉ ZČU V PLZNI, EKONOM, ZASTUPITEL MO PLZEŇ 2 – SLOVANY ZA TOP 09

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil (ODS): Naši poutníci ve věčném městě

12:03 Vystrčil (ODS): Naši poutníci ve věčném městě

Stál jsem, seděl jsem, chodil jsem, jezdil jsem a nechával se přitom unášet přátelskou atmosférou pl…