ODA: Přímá demokracie jako populistické heslo

29.10.2017 22:35

U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu bychom se měli zamyslet nad tím, kam směřuje demokracie v naší zemi.

ODA: Přímá demokracie jako populistické heslo
Foto: ODA
Popisek: Občanská demokratická aliance

Podle mého názoru je její neodmyslitelnou součástí parlamentní demokracie jakožto nejdemokratičtější, ale současně nejefektivnější forma, jak spravovat stát.

Poslanci volení ve volbách do poslanecké sněmovny by měly být elitou národa, tzn. lidmi s velkými zkušenostmi, schopnostmi a dovednostmi správně rozhodovat o řízení státu. Narozdíl od přímé demokracie, s jejíž myšlenkou dnes přicházejí některé populistické strany, je parlamentní demokracie progresivnější, stabilnější a výkonnější.

Při řízení země pomocí referenda v řadě případů není možné dosáhnout toho, aby měl občan účastnící se referenda dostatek informací a znalostí k tomu, aby dokázal o dané věci správně rozhodnout. Např. otázka výstavby dalších bloků atomových elektráren, výstavby plavebních komor nebo propojování burz cenných papírů apod. Jednotlivec nemůže být nikdy odborníkem na všechny oblasti, proto má také poslanecká sněmovna celou řadu výborů a komisí, které se specializují na konkretní problematiku. Neumím si představit, že bychom formou referenda rozhodovali třeba o výši důchodů. V případě, že by referendum stanovilo vyšší důchody, než kolik unese státní rozpočet, museli bychom brzy vyhlásit státní bankrot.

Stejně tak důležitá je i role senátu, který rovnež může vrátit poslanecké sněmovně zákon k opětovnému hlasování, při hlasování o ústavních zákonech jej pak sněmovna přehlasovat nemůže. Mělo by pro nás proto být varovným signálem, pokud jej některá politická strana chce zrušit.

K demokratickému zřízení neodmyslitelně patří i role prezidenta jako poslední instance při schvalování zákonů. Pokud by vládnoucí parlamentní strana přišla s nedemokratickým zákonem, může ho prezident vetovat, čímž se zvýší kvorum pro prosazení tohoto zákona ve sněmovně, takže by jej muselo podpořit více politických stran.

Občanská demokratická aliance ve smyslu odkazu zachovaného z období Tomáše Garrigua Masaryka  je stoupencem samostatného státu, České republiky, stoupencem parlamentní demokracie a stoupencem funkce prezidenta České republiky, která není závislá na žádné z komor parlamentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…