ODS: Jak se změnilo okolí Rokytky za uplynulých 20 let?

11.01.2015 21:40

Před 20 lety byste území Vysočan, především okolo řeky Rokytky, nejspíše nepoznali. Jednalo se o místo, kde byly chatové osady, zvýšená kriminalita, sdružovaly se zde pochybné existence, všude byly prachové částice a špína.

ODS: Jak se změnilo okolí Rokytky za uplynulých 20 let?
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Zároveň se zde nacházely průmyslové továrny, které však již téměř nefungovaly.  V 90. letech vznikalo ve Vysočanech nové ghetto.

Nyní máme rok 2014. Vysočany, především oblast okolo Rokytky, se staly jednou z nejdynamičtějších oblastí Prahy. Většina továren se zbourala, nahrazeny byly například největší arénou v Praze, kancelářskými, obchodními, ale i bytovými objekty. Zeleň, která byla ve špatném stavu, byla postupně obnovena.

Kromě toho vznikla cyklostezka, která se stala novou perlou Prahy 9. Ano, tato perla byla značně drahá. Rozhodnutí města Prahy však ohledně stavby cyklostezky respektujeme a jsme rádi, že ji v naší městské části máme. Tisíce lidí tak můžou poznat atraktivní území se zelení, které začíná v parku Podvinný mlýn a vede až do Hlubočep.

Jak už bylo uvedeno na začátku, největších změn se dočkala Rokytka. Staré továrny byly zbořeny, území bylo ekologicky vyčištěno. Vznikly zde atraktivní bytové domy. Místo bezdomovců a squatterů jsou na tomto území rodiny s dětmi v produktivním věku.  Byty jsou také finančně dostupné a každý stabilně pracující pár si je zde může dovolit, aktivněji pak můžou využívat přilehlou zeleň nebo také ocení velmi dobrou dopravní dostupnost do centra města.

Došlo také ke zrušení nájemních smluv pro lidi v chatových osadách.  Zrušení těchto smluv mělo pro zdejší obyvatele v bytech jen přínosy. V chatkách se shromažďovali bezdomovci, pro které chatová osada přestavovala způsob levného bydlení.  Bohužel, v zimě byla situace neudržitelná a často se zde topilo plastovými láhvemi či pneumatikami, byly dny, kdy tam byl vzduch skutečně nedýchatelný. Nyní je životní prostředí výrazně lepší a je plně srovnatelné ne-li lepší s parky ostatních městských částí.

Dále jsme přistoupili k výstavbě koryta na Rokytce, které nejen esteticky výrazně zlepšilo dané místo, jedná se také o ochranu proti povodním.

Posledním realizovaným projektem byla Fitness stezka Rokytka. Tato fitness stezka hned ve dne svého otevření se naplnila lidmi a nyní je velmi intenzivně využívaná. Je vystavěna z přírodních materiálů a za nízké náklady, velmi dobře také zapadá do okolního prostředí.

Přistoupili jsme také k vyčistění Hořejšího rybníka. Chtěli jsme z tohoto rybníka vytvořit pro obyvatelé Prahy 9 veřejné koupaliště. Bohužel, ekologové to neumožnují. Nejspíše život místních vážek je důležitější než životní prostředí pro člověka.  Každopádně, rybník už je čistý a stal se oblíbeným místem k trávení volného času pro obyvatele Devítky všech věkových skupin.

Za prodeje pozemků developerům také získala městská část značné finanční prostředky. Znamená to, že kromě místa, na kterou můžou být občané Prahy 9 hrdi, také žijí v městské části, které má vysoké finanční rezervy.  Bezmyšlenkově je utrácet nechceme. Část chceme využít například na rozšíření parku Střížkov a tedy dalšímu zlepšení života obyvatelů Proseka a zhodnocování jejich nemovitostí.  Zároveň také je Praha 9 městkou části, která výrazně v dobách hospodářská krize snížila náklady.

OutStreamVideoPlayer

Závěr

Jsme moc rádi, že jsme se mohli spolupodílet na obnovování Vysočan, především oblasti kolem Rokytky. Váš zájem, se kterým cyklostezku, ale i parky využíváte, nás každým dnem přesvědčuje o tom, že naše práce měla smyl. Poslední projekt – Fitness stezka Rokytka, se také setkala s úspěchem, je nejen zaplněna lidmi, ale objevuje se také i v médiích jako zajímavý příklad rozvoje veřejného prostoru. Můžete tam nás občas potkat, také tam cvičíme rádi.

Na Rokytce chystáme také další dva projekty, které dále zlepší životy obyvatelům Prahy 9. Které to jsou? Dozvíte se v dalším článku.

Tým ODS Praha 9

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tulpa (SLK): Odborná soutěž T-PROFI pomáhá žákům osvojit si praktické dovednosti

16:47 Tulpa (SLK): Odborná soutěž T-PROFI pomáhá žákům osvojit si praktické dovednosti

Ve čtvrtek 14. února proběhlo v Jablonci nad Nisou krajské kolo odborné soutěže T-PROFI. Soutěž urče…