ODS odsuzuje násilí v Bělorusku a podpoří jasnou pozici Česka vůči Lukašenkovu režimu

14.08.2020 13:30

Občanská demokratická strana je znepokojena násilným postupem běloruských ozbrojených složek a vlády Alexandra Lukašenka proti opozici a demonstrantům, upozorňujícím na manipulaci u voleb.

ODS odsuzuje násilí v Bělorusku a podpoří jasnou pozici Česka vůči Lukašenkovu režimu
Foto: ODS
Popisek: ODS

ODS vyvěsila symbolicky z rukou místopředsedy ODS Martina Kupky běloruskou vlajku na budově sídla strany, ve středu bude na mimořádné jednání Sněmovny navrhovat zařazení bodu týkajícího se pozice ČR k situaci v Bělorusku a také žádá české úřady o vstřícný postoj vůči případným žádostem o politický azyl z řad opozičních běloruských politiků a občanů.

„Násilný postup běloruských složek a Alexandra Lukašenka proti vlastním občanům, běloruským i zahraničním novinářům, je odsouzeníhodný. Je nepřijatelné, aby kdekoliv, a zvláště v Evropě, byl někdo perzekuován za vyjádření politické vůle a bylo potlačováno jedno ze základních lidských práv – svoboda slova,“ říká Petr Fiala, předseda ODS.

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36403 lidí

„Běloruský režim je posledním takovýmto autoritářským režimem v Evropě. Aniž bychom se chtěli vměšovat do vnitřních záležitostí jakékoliv země, brutální násilí na vlastních obyvatelích v Bělorusku je nepřijatelné a odsouzeníhodné. Jako symbol naší podpory opozici požadující regulérní volby ODS vyvěsila běloruskou vlajku. Na středeční schůzi Poslanecké sněmovny budeme požadovat zařazení bodu týkajícího se situace v Bělorusku a budeme navrhovat přijetí stejného usnesení, jaké ve středu přijali senátoři,“ uvádí za ODS místopředseda strany Martin Kupka.

„České republice a českým občanům nemůže být lhostejný vývoj po prezidentských volbách v Bělorusku. Jako země s opakovanou zkušeností ztráty základních lidských práv a s čtyřicetiletou zkušeností vlády násilného komunistického režimu bychom měli být připraveni pomoci a nabídnout politický azyl všem, kteří jej budou potřebovat. Budu se chtít ubezpečit, že Česko je připraveno podat pomocnou ruku Bělorusům stojícím o vybudování demokracie a získání svobod,“ zmiňuje Martin Baxa, místopředseda ODS.

„Očekávaná reakce EU v podobě uvalení sankcí je nutná a musí směřovat proti strůjcům represe. Sankce by měly být chytré a neměly by směřovat proti občanům, aby nevehnaly Bělorusko ještě víc do náruče Ruska a Vladimíra Putina,“ upozorňuje Alexandr Vondra, europoslanec, místopředseda ODS a bývalý ministr zahraničních věcí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Středoevropské skautské jamboree se po 25 letech vrací do Prahy

13:57 Primátor Hřib: Středoevropské skautské jamboree se po 25 letech vrací do Prahy

Začátkem září pražští radní schválili Memorandu o vzájemné spolupráci při organizaci Central Europea…