Okamura: Navrhujeme vrátit Služební zákon zpět do 2.čtení

30.07.2014 13:50 | Zprávy

Když budeme mluvit o zákonu o státní službě, je dobré si připomenou, proč ho chceme - respektive, proč ho naše země potřebuje a proč ho od roku 1993, kdy byl zakotven v Ústavě, žádná vláda nechce.

Okamura: Navrhujeme vrátit Služební zákon zpět do 2.čtení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Klíčovým pojmem veřejné služby je profesionalita. Přijímání do státní služby, karierní  postup, odměňování úředníků a by se měly řídit pouze odborným hlediskem. Služební zákon by měl stanovit základní principy pro státní službu - nestrannost, bezúhonnost, objektivní způsob výběru do služby a služebního postupu, založené na kritériu schopností a odpovědnost.

Výběr státních  zaměstnanců by měl být založený na otevřené soutěži, jejímž výsledkem by byli nejschopnější pracovníci a v neposlední řadě je nutná personální depolitizace veřejné služby – státní úřady nesmí být trafika pro straníky.

Ale samozřejmě platí i to, že i když veřejná služba musí být službou celé veřejnosti, tak musí také pracovat na zadání vedení úřadu - například když ministr řekne vybírejte takto tyto daně, tak státní správa musí toto politické zadání splnit. To, co je už dnes jasné je, že stávající vládní mutace zákona přímo odporuje modelu nezávislé profesionální státní služby.

Naopak už v principu zakotvuje její závislost na politickém vedení země a to díky principu, kdy šéfa státní správy jmenuje v podstatě premiér.

Z pozměňovacích návrhů k zákonu je zřejmé, že tohoto faktu si jsou vědomi i další moji kolegové ve Sněmovně a proto navrhují  vyjmout ten či onen úřad či šéfa úřadu či pracovníky z působnosti tohoto zákona a to se zdůvodněním, aby byla zachována jejich nezávislost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veselý (SOCDEM): Jak dosáhnout razantního zvýšení mezd a platů v Česku?

10:21 Veselý (SOCDEM): Jak dosáhnout razantního zvýšení mezd a platů v Česku?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výši mezd v České republice