Okamura (SPD): Je obrovskou výhodou, že nemáme euro

20.03.2022 15:39 | Ze sítí
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k nevýhodám zavedení eura

Okamura (SPD): Je obrovskou výhodou, že nemáme euro
Foto: Repro PSP
Popisek: Tomio Okamura

Nenechme si ho vnutit, nebo budeme muset platit z peněz českých občanů krachující státy eurozóny. Jak informoval iDnes.cz, Itálie, Francie a další státy požadují rozvolnění rozpočtových pravidel EU. Zadlužení Řecka během posledních měsíců přesáhlo hranici 200 procent hrubého domácího produktu. Zadlužení Itálie, Španělska nebo Portugalska přesáhla míra zadlužení v roce 2020 hodnotu 120 procent HDP.

Další rozvolnění rozpočtových pravidel by vedlo k oslabení eura a ještě by posílilo inflaci. Vzhledem k inflaci by bylo vhodné, aby Evropská centrální banka zvedla úrokové sazby. Tím by ale na druhou stranu obrovsky stouply náklady na financování státních dluhů. Státy eurozóny jsou v pasti. Pro státy EU by bylo nejlepší, aby z eurozóny vystoupily, aby mohly znovu kontrolovat svou ekonomiku. Přijetím eura bychom se naopak zavázali vstoupit do fondu ESM a tím financovat krachující státy eurozóny. Neměli bychom vliv na kurs vlastní měny a úrokové sazby.

Dodejme, že ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti i STAN přijetí eura dříve či později podporují. Pro podporu eura se v minulosti vyslovoval i Andrej Babiš. Hnutí SPD jako jediné nechce přijmout euro NIKDY a jako jediné prosazuje referendum o vystoupení z EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.