Okamura (SPD): Zdravotně postižené občany hájíme ze všech sil

22.02.2020 22:30

Komentář na facebookovém profilu k příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Okamura (SPD): Zdravotně postižené občany hájíme ze všech sil
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura
reklama

Poslal jsem interpelaci na premiéra Babiše, jelikož - na rozdíl od vlády - hnutí SPD ze všech sil hájí zdravotně postižené občany. Vláda ANO, ČSSD a KSČM totiž "zapomněla" adekvátně navýšit příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, přestože se zvýšila minimální mzda!

Vážený pane předsedo vlády,

obracíme se na Vás jako poslanci SPD ve věci podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce.

V minulých letech jsme pravidelně v souvislosti s navyšováním minimální mzdy v parlamentu ČR projednávali navýšení příspěvků pro zaměstnavatele osob se zdravotním postižením, nad kterým byla v rámci všech politických stran vzájemná shoda. V minulém roce došlo k určitému nedorozumění při projednávání této věci a jsme velmi rádi, že i díky Vám došlo ke schválení navýšení tohoto příspěvku od 4. čtvrtletí 2019 - a to o 800 Kč. Současně také došlo ke změně rozhodovací pravomoci, kdy o přiznání a výši příspěvku nově rozhoduje vláda ČR prostřednictvím příslušného nařízení vlády v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí. Tímto posledním navýšením však bylo zpětně reagováno na zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2019 z 12 200 Kč na 13 350 Kč měsíčně.

S účinností od 1. 1. 2020 došlo k dalšímu navýšení minimální mzdy z 13 350 na 14 600 Kč, přičemž doposud se toto navýšení nepromítlo do zvýšení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Nenavýšení příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením v souvislosti se zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2020 by vzhledem k určité stagnaci či mírnému zhoršení situace na trhu práce mohlo znamenat v konečném důsledku ohrožení zaměstnávání této cílové skupiny, která je na trhu práce znevýhodněna.

Jsme si vědomi, že takové navýšení příspěvku může přinést určité dopady na státní rozpočet (dle výše příspěvku), nicméně tyto vynaložené prostředky s ohledem na skutečnost, že nedojde k ohrožení těchto osob na trhu práce, budou efektivně využity a v konečném důsledku se řada takto vynaložených prostředků vrátí zpět do státního rozpočtu ve formě příslušných odvodů.

Vážený pane předsedo vlády, věříme, že se zasadíte o rychlé řešení vzniklé situace a budou neprodleně zahájeny kroky k přípravě a realizaci zmiňovaného nařízení vlády, v rámci něhož dojde k navýšení příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením od 1. čtvrtletí 2020.

Tomio Okamura - předseda SPD
Lucie Šafránková - místopředsedkyně sociálního výboru (SPD)

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Obce jsou nejefektivnější veřejní investoři

22:41 Farský (STAN): Obce jsou nejefektivnější veřejní investoři

Komentář na facebookovém profilu k zítřejšímu jednání Poslanecké sněmovny o podílu krajů a obcí na f…